Sistem Yöneticisi Özellikleri – İş İlanında İstenilenler

İş İlanlarında En Çok İstenilen Sistem Yöneticisi Özellikleri nelerdir? Yazının sonunda Özel Listemi okuyabilirsiniz.

Günümüz şirketlerinde I.T. Yöneticisi (Information Technology – Bilgi İşlem) olmak için zor bir meslek alanında çalışmayı gerektiriyor. Özellikle en küçük problem de bile ortalığı ayağa kaldıran, I.T.’den anlamayan müdürler varken.

İşveren tarafından kariyer sitelerinde iş ilanı açıldığında, aranan Sistem Yöneticisi Özellikleri (Systems Administrator) nelerdir sizin için derledik.


1. Understand Core Business Applications

Sistem Yöneticisi Özellikleri

Örneğin; bir lojistik firmasında bu ilanı gördüğünüzde, lojistik firmalarında kullanılan standart Bilgi İşlem uygulamalarından anlayan, bu programlarda olabilecek sorunları hızlı ve etkin bir biçimde çözebilecek bir elemana ihtiyaçları olduğunu anlayabilirsiniz.

2. Expert-Level Windows, AD, Citrix, Exchange, SQL Server or VMware

systemsadministrator_2

Yazar burada; “10 yaşındaki yeğenimin bildiği Windows değil, Windows Server lara ne kadar hakimsin? Active Directory yapısını kurabiliyor musun? Kurmak yetmez yönetilebilir bir yapı meydana getirebiliyor musun? Citrix ile bir yapı dizayn edip sürdürülebilir bir sistemi entegre edebilir misin? Exchange Server kurmak yetmez yönetebiliyor musun? SQL de yaptığın sorgularla beni şaşırtabilir misin? VMware ile bana küçük sürprizler yapabilir misin?” demek istemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: VMware ile Sanal Makine Oluşturma

3. Knowledge of ITIL and change management

systemsadministrator_3

Türkçesi : Şirket yakın ve uzun vade de bütün eskiyen sistemini daha modern bir alt yapı ile yenilemek istiyor ve bunu size bu başlık altında sunuyor.

Stresle başa çıkabilir misiniz? Hadi çıktınız diyelim geceleri I.T. odasında yerde uyuyabilir misiniz?

4. Provide Technical Solutions

systemsadministrator_4

Bilgi İşlem demek sorun demektir. Aslında bu iş kolunun en büyük dallarından biri sorunları nasıl çözdüğünüz ile ilgilidir. Sürekli işleyen bir yapıda sorun çıkmaması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Bu sorunları çözebilme kabiliyetiniz ve yöntemleriniz bu özellik altında sizden istenir.

5. Day-to-Day Operational Administration 

systemsadministrator_5

Şirketlerde günlük yapılan standart işler olur. Mail trafiği, arşivlere eklenen yeni dosyalar, İnternet kullanımı ile birlikte oluşabilecek saldırılar ve bunların yanında tabi ki de yedekleme çözümleri vs. vs…. Bu operasyonları yönetebilir misiniz?

Sistem Yöneticisi Özellikleri İçin Özel Notum;

3 yıllık Bilgi İşlem Sorumlusu olarak acı da olsa edindiğim tecrübelerimden sonra bana göre temel Sistem Yöneticisi Özellikleri.

  • Kendinizi Pazarlayın!

Yanlış anlama olmasın aman. Demek istediğim, her şeyi ben bilirim havasında olun ve asla “Bilmiyorum” kelimesi kullanmayın.

  • İnsanları Oyalayın

İşin yakın bir zamanda bitme ihtimali yoksa bile, insanların istediği bir tarihte kesin bir saat veya gün verin. Eğer verdiğiniz zamana iş yetişmez ise (ki emin olun yetişmeyecek), teknik terimler kullanarak insanların kafasını karıştırın. Öyle bir karıştırın ki sorduklarına bin pişman olsunlar.

  • Hep İşiniz Olsun

Eğer kurulum aşamasında olan bir şirkette I.T. Yöneticisi olacaksanız, çok ama çok çalışacaksınız demektir. Binlerce sorunla boğuşacaksınız.

Ancak kurulumu bitmiş işleyen bir sistemde I.T. Yöneticisi olacaksanız gününüzün çoğu –tabiri caiz ise– yatarak geçer.

Ancak kimseye çalışmadığınızı gösteremezsiniz. Her zaman “İşim var” havasında takılın. Çağıran bir departmana asla hemen gitmeyin.

Hemen gelin” “Acil” “S.O.S. çağrısı” diye yalvaran kim olursa olsun gitmeyin.

Genel Müdür ya da Patron hariç tabi ki 🙂

  • Başarı Sizindir, Başarısızlık Başkasının

Bütün başarıyı siz sahiplenin, başarısızlık var ise destek firmasını yada önceki I.T. personellerini suçlayın.

Böyle kaypaklık olmaz!” demeyin.

Ben çok dedim sonra çalıştığım yerden soğudum. Biliyorum siz böyle bir insan değilsiniz. Ancak sistem maalesef yalan ve aldatma üzerine işliyor (her sektörde olduğu gibi).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz