Ana sayfa İpucu Donanım Wifi Sinyalini Arttırma

Wifi Sinyalini Arttırma

0
Wifi Sinyalini Arttırma
Wifi Sinyalini Arttırma

Wi-Fi sinyalleri radyo dalgalarından oluşmaktadır. Bazı etkenlerden ötürü bu sinyallerde düşüş meydana gelebilir. Bu düşüş sonucunda ise; Wi-Fi İnternet bağlantınızda kopma sorunu veya zayıf sinyal sorunu gibi can sıkıcı durumlar ile karşılaşmanız olası.

En iyi Wi-Fi sinyalini yakalamak için ise bazı şeyleri doğru yapmalısınız. İşte bu bazı şeylerden en etkili 5 tanesini yaparak, Wi-Fi Sinyalini nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

1. Doğru Wi-Fi Modem Kullanmak

Wifi Sinyalini Arttırma

Sinyal gücünü en iyi şekilde alabilmek için, kaliteli bir Wi-Fi Modem kullanmanız gerekiyor. Kaliteden kastımız, sahip olduğunuz veya olacağınız Wi-Fi Modeminizin en az 300 Mbps hızında olması ve N sınıfı sinyalleri destekleyen bir modem olması gerekmektedir.

 

2. Wi-Fi Modemin Anten Ayarı

Wifi Sinyalini Arttırma 2

Wi-Fi modemler radyo dalgalarını yaymak için genellikle bir veya birden çok antene sahip olurlar. Bu antenlere network terminolojisinde Dipol adı verilir. Bir Wi-Fi modem satın aldığınızda ise bu antenler Wi-Fi modemin kutuya sığması için yatay konumda olurlar.

Kullanım sırasında Antenlerin mutlaka 85 ila 95 derece açı ile dikey konumda kullanılması gerekmektedir. Böylelikle evinizde veya ofisinizde en iyi sinyal gücüne sahip olmuş olursunuz.

 

3. Wi-Fi Modemin Yerini Doğru Seçin

wifi_modem3

Kullandığınız Wi-Fi modem kullanacağınız binanın tam orta noktasında durmalıdır.

Ayrıca Wi-Fi Modemi 100 ila 200 cm yükseklikte bulunan bir noktada sabitlemelisiniz. Böylelikle Wi-Fi modeminizin sinyal gücünü maksimum kapasite kullanmış olursunuz.

Bununla birlikte Wi-Fi modeminizi duvarlara minimum 1 metre uzakta tutmalısınız.

 

4. Parazitleri Önleyin

wifi_modem4

Wi-Fi modeminizi elektronik eşyalara yakın bir yerde durması, Wi-Fi modeminizin yayacağı sinyal kalitesinde düşüşe neden olur.

Eski model Wi-Fi modemler 2.4 GHz sinyal bandından çalışırlar. Bazı kablosuz telefon ve özel elektronik cihazlarda (bebek dinleme-izleme monitörleri, Mikrodalga fırınlar gibi) 2.4 GHz sinyal bandını kullanırlar. Eğer Wi-Fi modeminiz ve elektronik cihazlarınız birbirine yakın olursa, hem Wi-Fi modeminizde hemde diğer elektronik cihazlarınızda sinyal bozulması yaşayabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için; 5 GHz sinyal bandında çalışan N sınıfı Wi-Fi modemleri tercih edebilirsiniz.

 

5. En İyi Wi-Fi Kanalını Seçin

wifi_modem5

Evinizde veya Ofisinizde komşularınızda doğal olarak kendi Wi-Fi Modemlerini kullanacaklardır. Bunun bir sonucu olarak, komşularınızın yaydığı Wi-Fi sinyalleri, Wi-Fi modeminizin sinyal kalitesinde düşüne neden olacaktır.

Kablosuz ağlarda 14 farklı kanal mevcuttur. Bu 14 kanal arasındaki her kanal arasında fark 5 MHz’dir. Cep telefonunuza kurabileceğiniz Wi-Fi Analyzer programı sayesinde; Modeminizin ve komşularınızın modeminin yayın yaptığı kanalları görebilirsiniz. Eğer komşularınız ve siz aynı kanalı kullanıyorsanız, Wi-Fi modeminizin Admin panelini kullanarak farklı bir yayın kanalını seçebilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here