Windows Kayıt Defteri (Regedit) Yedeği Nasıl Alınır?

Regedit yedeği nasıl alınır? Regedit yedeğinden nasıl geri dönülür? Regedit nedir? Hepsi rehberimizde

Windows işletim sisteminin bütün dosya, sistem ve çekirdek yapısı Regedit içerisinde tutulur. Kullanıcı arayüzü ile yapılması mümkün olmayan işlemleri Regedit sayesinde yapabilirsiniz.

BAĞLANTI: Nefes Aldıran Regedit Ayarları

Ancak bazı durumlarda, Regedit üzerinde yaptığınız yanlış veya bilinçsiz işlemler dolayısı ile Windows’da sistemsel hatalar meydana gelebilir. Bu sistemsel hataların telafi mümkün olmayabilir. Bunun sonucunda da işletim sistemini tekrar kurmak zorunda kalabilirsiniz. Boş yere efor ve zaman harcamış olursunuz.

Böylesi istenmeyen durumlarda kalmamak için; Regedit üzerinde bir işlem yapmadan önce mutlaka Regedit yedeğini alın. Yazımızda da sizlere Regedit yedeği nasıl alınır ve Regedit yedeği nasıl geri yüklenir bunlardan bahsedeceğiz.


Regedit Yedek Alma Nasıl Yapılır?

Windows Tuşu + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz. kısmına regedit yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

regedit yedek alma

 

Kayıt Defteri Düzenleyicisi (Regedit) açıldı. Dosya menüsünden Ver… seçeneğine tıklıyoruz.

regedit yedek alma

 

Regedit yedek alma işlemini bu kısımda gerçekleştiriyoruz. Regedit yedeğine bir isim verip bilgisayarımızda bu yedeğin nereye kayıt edileceğini belirliyoruz.

Dışa aktarma aralığıTümü olarak işaretliyoruz. Eğer sadece değişiklik yapacağınız yerin yedeğini almak istiyorsanız, Seçili dal kısmının altındaki yere değişiklik yapacağımız yolu yazarak, o kısmın yedeğinin alınmasını sağlayabilir.

Kaydet butonuna basıp Regedit yedek alma işlemini bitiyoruz. Regedit’in tüm yapısının yedek alma işlemi biraz zaman alabilir.

regedit yedek alma

 

Regedit Yedeğini Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Biraz önce anlattığımız gibi, Çalıştır penceresinden regedit yazıp, Regedit’i açıyoruz.

Dosya menüsünden Al seçeneğine tıklıyoruz.

regedit yedekten dönme

 

Bilgisayarımızda bulunan Regedit yedek dosyasını (*.reg) bulup butonuna tıklıyoruz. Tam yedekten dönme işlemi bir kaç dakikanızı alabilir.

regedit yedekten dönme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz