Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma – Resimli Anlatım

Sürekli çıkan ve sizi meşgul eden Yetersiz Disk Alanı uyarısından sıkıldınız mı? Uyarının nasıl kapatıldığını inceleyelim.

Windows işletim sisteminde, diskiniz tamamen dolmak üzereyken Yetersiz Disk Alanı uyarısı alırsınız. Bu uyarı genellikle saatin yanında hiç olmadık zamanlarda çıkar. Özellikle oyun oynayan kullanıcıları fazlası ile rahatsız eden bir uyarıdır.

Yetersiz Disk Alanı uyarısı; bilgisayarınızda takılı olan sabit disklerde, 250 MB’dan az bir alan kalınca otomatik olarak kullanıcıyı bilgilendirmek amacı ile çıkan bir uyarıdır.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

Yetersiz Disk Alanı uyarısı sizi meşgul ediyorsa, bu uyarının nasıl iptal edileceğine gelin yakından bakalım.

Not: Regedit ile uğraşmaz istemezseniz, yazımızın sonunda yer alan link üzerinden regedit dosyasını bilgisayarınıza indirerek çalıştırabilir ve gerekli olan ayarı otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.


Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

1. Yönetici hesabınız ile Windows’a giriş yapıp Windows Tuşu + R tuşlarına basıp, Çalıştır‘ı açıyoruz. regedit yazıp Tamam butonuna basıyoruz.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranın sol tarafında yer alan kısımdan şu kısımı buluyoruz;

Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

 

3. Policies altında yer alan Explorer anahtarına tıklıyoruz.

Eğer Explorer değeri sizde mevcut değilse; Policies üzerinde sağ tıklayıp Yeni -> Anahtar seçeneğine tıklıyoruz. Oluşturulan anahtara Explorer adını veriyoruz.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

 

4. Explorer anahtarı seçili haldeyken, sağ kısımda boş bir alan sağ tıklayıp Yeni -> DWORD (32-bit) değerine tıklıyoruz.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

 

5. Oluşturulan değere NoLowDiscSpaceChecks adını veriyoruz.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

 

6. NoLowDiscSpaceChecks değerini çift tıklayıp açıyoruz. Değer verisi kısmına 1 yazıp Tamam butonuna tıklayarak kapatıyoruz.

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını Kaldırma

 

7. Yaptığımız değişikliklerin uygulanabilmesi için bilgisayarımızı tekrar başlatıyoruz. Artık sabit disk ne kadar dolu olursa olsun, Windows yetersiz disk alanı uyarısı vermeyecektir.

Regedit ayar dosyasını indirmek için ;

Yetersiz Disk Alanı Uyarısını İptal Etme Regedit Dosyası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz