Youtube Videolarının Ses Dosyasını İndirme – Programsız

İstediğiniz bir videonun sesini bilgisayarınızdan nasıl kayıt edebileceğinizden bahsettik. Bu yöntem ile dilerseniz Youtube üzerinden dilerseniz farklı bir kaynaktan dilediğiniz videoların dilediğiniz kısımlarını bilgisayarınıza hızlı bir biçimde kayıt edebilirsiniz.

2907
2

Dünya’nın en fazla ziyaretçisine sahip Video portalı olan Youtube ‘a her saniye binlerce Terabaytlık video yüklemesi gerçekleşiyor. Bu denli büyük bir platform üzerinde kullanıcı istekleri de farklılık gösterebiliyor.

Kimi kullanıcılar Youtube video seslerini bilgisayarlarına indirme ihtiyacı duyabiliyor. İnternet üzerinde yaptığınız Google araştırmaların çoğunda, Youtube videolarının sesini kayıt etmek için size onlarca farklı program sunulmakta.

Herhangi bir Youtube MP3 dönüştürücü programına ihtiyaç olmadan, bu işlemin en hızlı ve basit bir biçimde nasıl yapılabileceğinden bahsetmek istedik.

Göstereceğimiz bu yöntem yardımı ile, Youtube videosunun istediğiniz sınırlı bir kısmını da kayıt edebilirsiniz.

 

Youtube Videolarının Sesini Kayıt Etmek

Aslında sizlere göstereceğimiz bu yöntem, bilgisayarınızın sesini kayıt etmek ile alakalı. O nedenle Youtube videolarının sesini kayıt ederken diğer uygulamaları sessize aldığınızdan emin olun.

Hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun işlemi çok hızlı bir biçimde gerçekleştirebilecekseniz.

1. Windows Başlat menüsüne tıklayarak arama kısmına Denetim yazıp, Denetim Masası ögesine tıklıyoruz.

Youtube ses indirme

 

2. Denetim Masası penceresinden Ses simgesine tıklıyoruz.

Youtube ses indirme

 

3. Açılan Ses uygulamasından üst kısımda yer alan Kayıt sekmesine tıklıyoruz.

Youtube ses indirme

 

4. Kayıt bölümünde boş bir alana tıklayıp Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster seçeneğini işaretliyoruz. Devre dışı bırakılan kayıt aygıtlarını bu sayede listelemiş olacağız.

Youtube ses indirme

 

5. Listelenen aygıtlar arasında bizim için önemli olan Stereo Karışımı aygıtı üzerinde sağ tıklayıp Etkinleştir seçeneğini işaretliyoruz.

youtube ses indir

 

6. Yine Stereo Karışımı üzerinde sağ tıklayıp Varsayılan Aygıt olarak Ayarla seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle Ses kısmında yapacağımız işlemleri bitirdik.

youtube ses indir

 

7. Yine Başlat arama kısmına Ses yazıp Ses Kaydedicisi uygulamasını bulup tıklıyoruz.

youtube ses indir

 

8. Windows 10 için Ses Kaydedicisi programının görünümü bu şekilde. Görebildiğiniz gibi basit bir arayüze sahip. Sadece bir mikrofon simgesi mevcut. Bu sayede Youtube veya başka bir video kaynağını açıp Mikrofon simgesine tıklayarak Videonun sesini kayıt edebileceğiz.

Örnek olması için Youtube üzerinden bir videoyu açalım. Videonun hangi kısmının sesini kayıt etmek istiyorsak o kısma gelip durduruyoruz. Sonrasında Ses Kaydedicisi üzerindeki mikrofon simgesine tıklayıp Videoyu başlatıp, istediğimiz kısmın sesini bilgisayarımıza kayıt ediyoruz.

Kayıt işlemi bittikten sonra Stop butonuna tıklayarak kaydı durdurabilirsiniz.

youtube ses indir

 

9. Kayıt ettiğiniz dosya Ses Kaydedicisi programında listelenecektir.

 

10. Eğer dosyaya ulaşmak isterseniz C:\Users\(Kullanıcı Adınız)\Documents\Ses kayıtları yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Farklı Windows sürümlerinde bu yol değişebilir.

İlk başlarda işlem biraz el çabukluğu gerektirebiliyor ancak ses kaydedici işlemini tekrarladıkça pratik kazanıp çok hızlı bir biçimde ses kaydı alabileceksiniz.

Mantık olarak bu işlemi istediğiniz sesleri bilgisayarınıza kayıt etmek amacı ile kullanabilirsiniz.


 

2 YORUMLAR

  1. Çok zekice ve güzel bir yöntem olmuş. Peki başka dosya türünde kayıt etme sansimiz var mı Celil bey?

    • Maalesef Aytekin bey. ancak dilerseniz format factory ile dosya türleri arasında değişim yapabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here