ADSL Modem Resetleme

Modeminizde sorun yaşamaktan bıktınız mı? O halde modeminizi resetleyerek, modeminizi fabrika ayarlarına çekebilirsiniz.

Bazı özel durumlar evde ve ya işte kullanılan adsl modemlerde resetleme yani modemi fabrika ayarlarına dönderme işlemi yapılabiliyor.

Bu işlemin yapılmasının başlıca nedenleri ise; modem arayüzüne erişmek için kullanıcı adı ve şifre bilgisinin unutulması, modem üzerinde çok sayıda port açılması akabinde sorun olması, modemde yapılan özel ayarlamalardan dolayı İnternet bağlantısında sorunlar yaşanması olarak sıralanabilir.

ADSL modem resetleme işleme yapıldıktan sonra ise; modem fabrika ayalarına döneceği için modem kurulumu yapmanız gerekecektir. Bunun için; İnternet aboneliğiniz başlangıcında size servis sağlayıcınız tarafından verilen ADSL/VDSL kullanıcı adınız ve şifreni gibi bilgilerin elinizin altında bulunmasına özen gösteriniz.

 

Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle modeminizin fişe bağlı ve açık olduğundan emin olunuz.

2. Modemlerin neredeyse tamamında modem resetleme işlemi; modem arkasında yer alan küçük bir deliğe ataç, toplu iğne gibi ince uçlu metallerin sokulması ve delik içerisinde yer alan tuşa tahmini olarak 5-30 saniye arasında basılı tutulması ile yapılır.

3. Bu işlemin doğru bir şekilde yapıldığını anlamak için; modem üzerinde yer alan bütün ışıkların aynı anda yanıp söndüğünü görmeniz gerekir. Modem üzerinde yer alan ışıklar yanıp söndükten sonra ADSL/VDSL modeminiz başarılı bir biçimde resetlenecek ve modeminiz fabrika ayarlarına dönüp bir kaç dakika sonra yeniden başlayacaktır. Böylelikle ADSL modem resetleme işlemini başarılı bir biçimde bitiriş olduk.

 

Türkiye’de en çok kullanılan belli başlı modellerin Reset tuşlarını aşağıdaki resimler üzerinde göstermeye çalıştık. (Özel olarak bazı modellerde modem resetleme tuşu basmalı küçük bir tuş olabilir.)

  • TP-Link Modem Resetleme Tuşu

ADSL Modem Resetleme

 

  • Airties Modem Resetleme Tuşu

ADSL Modem Resetleme

 

  • ZyXEL Modem Resetleme Tuşu

ADSL Modem Resetleme

 

Modem resetleme işlemi yapıldıktan sonra, modem arayüzüne ulaşmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifreyi bilmiyorsanız;

  • Airties Modem Şifreleri için bu yazımıza
  • Zyxel Modem Şifreleri için bu yazımıza tıklayarak, modeminizin fabrika çıkışında varsayılan kullanıcı adı ve şifrelere ulaşabilirsiniz.

Kullandığınız modemin arayüz sayfasına bağlanabilmek için İnternet tarayıcınızın adres kısmına Modem IP adresini yazmanız gerekiyor. Modem IP adresinizi bilmiyorsanız öğrenmek için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz modeminizin markasına göre varsayılan IP adresleri listesine ulaşmak için bu yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz