Ana sayfa Mobil Android Android Uygulama Bildirimi Kapatma

Android Uygulama Bildirimi Kapatma

0
Android Uygulama Bildirimi Kapatma

Android cihazlarında yersiz gelen uygulama bildirimleri hem kullanıcıları rahatsız eder, hemde gereksiz şarj tüketimine neden olurlar. Bu nedenlerden ötürü cihazlarımıza yüklediğimiz onlarca uygulamadan bazılarının çoğu zaman reklam içerikli, gereksiz bildirimlerini kapatmak isteyebilirsiniz. Android işletim sisteminde, uygulama bildirimi kapatmanın 2 farklı yolu mevcut.

Bu yazımızda sizlere uygulama bildirimlerinin kapatılmasının 2 farklı yolunu da ekran resimleri yardımı ile göstereceğimiz bu yazımız Android 6 sürümüne sahip Marshmallow bir telefon kullanarak hazırladık. Eğer farklı bir Android sürümüne sahipseniz, uygulama bildirimlerini kapatmak için yapılacak temel işlemler hemen hemen aynıdır.

Android Bildirim Kapatmak

1. Kolay Yol

– Android cihazımızın Ana Ekran menüsünü Home tuşu yardımı ile açıp, Ayarlar kısmına giriyoruz.

android-uygulama-1

 

– Orta kısımlarda yer alan Bildirimler menü elemanına dokunuyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-2

 

– Karşımıza Andorid mobil cihazımızda yüklü bulunan bütün Uygulamaların listesi gelecek. On/Off mantığı ile Bildirim almak istemediğimiz uygulamanın ve ya uygulamaların yanındaki çentiği pasif duruma getiriyoruz.

android-uygulama-3

 

– İlgili kısımdan çıkıp işlemi tamamlıyoruz.

 

2. Uzun Yol

– Home tuşu yardımı ile giriş yaptığımız Ana ekranda yer alan Ayarlar menüsüne dokunuyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-3

 

– Ayarlar kısmının altında yer alan Uygulamalar menü elemanına dokunuyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-4

 

– Gelen kısımdan, Uygulama yöneticisi kısmına giriyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma

– Karşımıza cihazımızda yüklü bulunan bütün uygulamaların listesi gelecek. Örneğin Analytics uygulamasının bildirimlerini almak istemiyoruz. Listede yer alan Analytics uygulamasına dokunuyoruz. Siz hangi uygulamadan bildirim almak istemiyorsanız, o uygulamaya ve ya uygulamaları seçiniz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-5

 

– İlgili uygulamanın Uygulama bilgisi kısmında bize uygulamayı durdurmak veya kaldırmak, uygulamaya verilen izinler, uygulamanın ne kadarlık bir Pil ve Bellek kullandığı gibi bilgilere yer veriliyor. Biz uygulama bildirimlerini kapatmak istediğimizden Bildirimler yazısına dokunuyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-6

– Uygulama bildirimini kapatmak için ayarı yapabileceğimiz kısma geldik. Bu kısımda yer alan “Bildirimlere izin ver” öğesinin karşısında yer alan çubuğu pasif duruma getirip Geri tuşu ile menüden ayrılıyor ve uygulama bildirimini kapatmış oluyoruz.

Android-Uygulama-Bildirimi-Kapatma-7


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here