Web Sayfası Ekran Görüntüsü Almak

3124
0

Ekran görüntüsü almak bazı durumlarda bize avantaj sağlayabiliyor. Gerek paylaşımlar için gerekse mail olarak göndermek için olsun değişik nedenlerde dolayı bilgisayarda gördüğünüz şeylerin ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ancak bazı spesifik durumlarda İnternet sitelerinin ekran görüntüsünü de almak isteyebilirsiniz. Ancak ekran çözünürlüğünüz çok yüksek olsa bile ekranın alt kısımlarını göremediğiniz için ekran görüntüsünü almak sorun yaratabilir.

Bu yazımızda sizlere herhangi bir web sayfası ekran görüntüsü almak nasıl olur 3 farklı yöntem ile göstereceğiz.

 

Web Sayfası Ekran Görüntüsü Almak

 

Method 1 – FastCapture ile Ekran Görüntüsü Almak

Windows dahil hemen hemen bütün işletim sistemleri ekran görüntüsü almak için kendi içinde çeşitli yazılımlar barındırıyor. Ancak web sayfası ekran görüntüsü almak gibi özel ihtiyaçlar için bu yazılımlar yetersiz kalabiliyor. Bu noktada ise imdadımıza FastCapture gibi üçüncü part yazılımlar koşuyor.

Alanında en başarılı programlardan olan FastCapture indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Programı indirdikten sonra FSCapture.exe yazan programı çalıştırıyoruz.

Ekran görüntüsü almak istediğimiz web sayfasını açıp Ctrl+Alt+Print Screen tuşlarına aynı anda basıp, ekran görüntüsünü almak istediğimiz web sitesine bir kere tıklamanız yeterli. FastCapture ger kalan işlemi kendisi tamamlayacak.

Bilgilendirme : Programın son sürümü 20$ civarına satılıyor. Ancak eski sürümlerde ücret alınmıyor. Portable olarak çalışan bu sürüm ile ücretli sürümde yapabileceğiniz her işlemi yapabilirsiniz.

 

Method 2 – Browser Eklentiler ile Ekran Görüntüsü Almak

Web sayfası ekran görüntüsü alma işlemini sık sık tekrarlıyorsanız, harici bir program çalıştırmak size zahmetli gelebilir. Bu gibi durumlarda en pratik yöntem İnternet tarayıcınıza kurabileceğiniz bir eklenti (plug-in) ile ekran görüntüsü almak olabilir. Bu konu  da size önerebileceğimiz yegane eklenti ise Nimbus Screenshot. Eklentiyi Mozilla Firefox ile Google Chorme tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Eklentiyi ilgili linkler yardımı ile kurup, aktif hale getirdikten sonra ekran görüntüsünü almak istediğimiz web sayfasını açıp Nimbus simgesine tıklıyoruz. Gelen pencere üzerinden “Entire page” komutuna tıklıyoruz.

Nimbus web sayfasının ekran görüntüsü kusursuz bir biçimde alıp, kendi URL si üzerinden size özel bir sayfa açıp, ekran görüntüsünü kullanımınıza sunuyor. Dilerseniz ekran görüntüsünü bilgisayarına kayıt edebilir, dilerseniz yazıcınızdan yazdırabilir, dilerseniz Google bulut alanınıza dosyayı kayıt edebilirsiniz.

 

Method 3 – Bir İnternet Sitesini Kullanarak Ekran Görüntüsü Almak

Kimi zaman ne bir program kullanmak nede tarayıcınıza bir eklenti kurmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ise bu işi özel olarak yapan İnternet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu iş içinbirçok internet sitesi olsa da size tavsiyemiz Web-Capture.Net.

Tahmin edebileceğiniz gibi; ekran görüntüsünü almak istediğiniz İnternet sitesinin adresini “Enter the URL to capture” kısmına yazıp “Capture web page” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında ilgili sitenin ekran görüntüsü size sunuluyor. Silerseniz bu görüntüyü resim olaraki dilerseniz resmin sıkıştırılıp sunulduğu bir zip dosyası halinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Web Sayfası Ekran Görüntüsü Almak


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here