Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almak mı istiyorsunuz? Nasıl Bitcoin alabileceğiniz hakkında rehberimizi incelemeden karar vermeyin.

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen her kullanıcı ilk adımı atarken karasız kalabiliyor. İnternet aramalarında karşınıza binlerce tarihi geçmiş ve karmaşık bilgiler ile karşılaşmanız olası. Biz bu yazımızda yalın bir dille Bitcoin nasıl alınır bahsetmek istedik.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

Yatırımınız ile Bitcoin almanız için iki farklı yöntem mevcut.

Birincisi, Bitcoin alım satımı yapan bir borsaya üye olup banka kanalı ile para göndererek Bitcoin almak.

İkinci, Bitcoin alımını kredi kartı ile yapmanızı sağlayan aracı sitelere üye olup kredi kartınız ile Bitcoin alımı yapmak.

 

1. Para Göndererek Bitcoin Almak

Bitcoin Nasıl Alınır

Ülkemizde en çok bilinen Türk Bitcoin borsaları olan Paribu, BTCTürk ve Koineks ile başlayalım. Türk borsalarından Havale ya da EFT yaparak Bitcoin alabilirsiniz. Paranız hesabınıza geçtikten sonra ilgili borsa da o anki Bitcoin satışı ne kadarsa yatırdığınız miktara göre anında Bitcoin alabilirsiniz.

Ancak Türk borsalarından Bitcoin almadan önce mutlaka detaylı bir inceleme yapmanız gerekmektedir.

Paribu’da sadece Bitcoin alış ve satışına izin verilirken diğer iki sitede çeşitli altcoinleri (Bitcoin harici kripto paralara altcoin adı verilir) de alıp satabilirsiniz.

Türk borsalarından Bitcoin almak istiyorsanız güncel Bitcoin satış değerlerini mutlaka kontrol edin. En az ne kadarlık Türk Lirası kabul edildiğini inceleyin. Bazı borsalar 500 TL’den düşük yatırımları kabul etmezken bazı borsalar 100 TL’lik yatırımı kabul edebilir.

Transfer ve işlem zamanlarını karşılaştırın. Bazı borsalar kimlik onaylama olmadan işlem yapmazken bazı borsalar 1 saat bile olmadan hesabınızı onaylayabiliyor. Hesabınızı onaylamak için ise; yüzünüz görünecek şekilde kimliğiniz ile selfie çektirip, resmi kendilerine göndermeniz istenir.

Size önerim yapacağınız birikime göre detaylı bir inceleme yapıp, uzun vadede düşünüp para yatırmak istediğiniz borsayı ona göre belirlemeniz.

 

2. Kredi Kartı ile Bitcoin Almak

Bitcoin Nasıl Alınır

Her ne kadar yüksek komisyon oranları nedeni ile çok cazip gelmese de, çeşitli nedenlerden ötürü çoğu kullanıcı kredi kartı ile Bitcoin almak isteyebiliyor.

Bitit.io ve Cex.io Kredi kartı ile Bitcoin satın almak için Dünya’da en çok kullanılan İnternet siteleri olarak gösterilebilir.

Bitit.io sitesinden kredi kartınız ile Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Neo, Monero ve Ripple satın alabilirsiniz.

Cex.io sitesinden ise; kredi kartınız ile Bitcoin, Ethereum ve DASH satın alabilirsiniz.

Kredi kartı ile Bitcoin almanın kısaca mantığından bahsedelim.

Öncelikle seçtiğiniz İnternet sitesine üye olup istenilen doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz. Sonrasında kredi kartınızı siteye tanımlayıp, sizden bir Bitcoin cüzdanı tanımlamanız isteniyor. Bitcoin cüzdanını tanımladıktan sonra, dilediğiniz miktarda kredi kartınızdan Bitcoin (veya altcoin) alıp işlemi bitiriyorsunuz.

Satın aldığınız Bitcoin (veya altcoin) tanımlanmış olduğunuz cüzdana onay işlemlerinden sonra transfer edilecektir.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz