Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bitcoin hakkında birçok araştırma yaptınız ve Bitcoin’e satın almak istiyorsunuz. Ancak Bitcoin birikiminizi nasıl güven altında tutacağınızı merak ediyorsunuz. Bu endişelerinizi gidermek için doğru yerdesiniz.

İster Bitcoin’e yatırımda bulunun ister Altcoin’e (Bitcoin alternatifi dijital paralara altcoin adı verilir) ilk düşünmeniz gereken unsur güvenliktir. Özellikle Bitcoin ve Ethereum fiyatının son aylarda çok fazla artması nedeni ile Dünya genelinde sık sık kripto para hırsızlığı yaşanıyor.

Bu yazımızda sizlere kripto para güvenliği adım adım nasıl sağlanır onu açıklayacağız.

 

1. Bilgisayarınızı Güncel Tutun

Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, işletim sisteminizin en güncel versiyonuna sahip olduğundan emin olun.

Kripto Para Güvenliği

 

2. Antivirüs Programı Satın Alın

Daha önceden sizler için En iyi ücretsiz Antivirüs programlarını tanıtan bir yazı kaleme almıştık. Ancak Bitcoin yatırımı yapacaksanız ücretli bir Antivirüs programı satın almalısınız. Ücretli bir Antivirüs programına sahipseniz, sahip olduğunuz programın güncel olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Kripto Para Güvenliği

 

3. Google Authenticator

Google Authenticator (Google Çift Yönlü Doğrulama) programını telefonunuzda mutlaka olsun. Çoğu bilindik borsa Google Authenticator doğrulamasını zorunlu hale getirse de bazı borsalar bu işlemi kullanıcının tercihine bırakmakta. Hangi borsa ile işlem yapıyor olursanız olun mutlaka Çift yönlü doğrulamayı aktif hale getirin.

Kripto Para Güvenliği

 

4. Mail Güvenliği

Borsalara yada cüzdanlara üye olurken verdiğiniz mail hesabının şifresini ve kurtarma soru/cevaplarını güncelleyin. Çoğu Cüzdan hacklenmesi mail kaynaklı olmaktadır.

Kripto Para Güvenliği

 

5. Belirlenmesi İmkansız Şifreler

Borsalara üye olurken bulunması imkansız şifreler ile üye olmayı ihmal etmeyin. Bir borsada kullandığınız şifreyi hiçbir şart altında diğer borsada da kullanmayın.

İmkansız şifre belirlemek için Random.org sitesini kullanabilirsiniz. Üretilen bu şifrelerden birini kağıda yazıp borsaya o şekilde giriş yapın. Hiç bir şekilde bu şifreleri bilgisayarınızda bir belge içinde saklamayın. Bu sayede Kripto Para Güvenliği ni maksimum oranda sağlamış olursunuz.

Kripto Para Güvenliği

 

5. Cüzdan Şifresi

Bitcoin Cüzdanınıza mutlaka bir açılış şifresi koyun. Bu şifreyi biraz önce bahsettiğimiz gibi Random.org üzerinde üretmeye dikkat edin.

Kripto Para Güvenliği

 

6. Yedekleme

Eğer bilgisayarınızda kurulu yazılımsal bir Bitcoin Cüzdanı kullanıyorsanız kullandığınız Bitcoin cüzdanını belirlediğiniz aralıklar ile yedeklemeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir bilgisayar arızasında ya da yazılımsal problemlerde Bitcoin cüzdanınıza erişiminizi garanti altına almış olursunuz.

Kripto Para Güvenliği


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz