Dm Ne Demek?, Dm Nedir?

dm-nedir

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza DM ne demek veya dm nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Dm Ne Demek?

Sosyal medyanın hayatımıza girişi ve bu alanda her geçen gün sayısı artan sosyal medya araçları ile birlikte, hayatımıza yeni yeni terimler de girmiş oldu. Dünyanın dört bir yanından sosyal medya kullanıcılarının yarattığı trendler, sözcükler, hareketler, etkileşimler bir hayli konuşuluyor. Diğer yandan, sosyal medya araçlarının kullanımı ile alakalı birçok özellik de kısaltmalara maruz kaldı. Bu kısaltmaların anlamını merak edenler ise internet üzerinden akıllarda kalan kelimeleri araştırmaya koyuluyor. Örneğin, ”Dm Nedir”, ”Ne anlama gelir”, ”Dm ne demektir” gibi soruların cevabını merak eden büyük bir kitle var.

DM (Direct Message) Nedir?

DM, bir kısaltmadan ibarettir. Sosyal medya platformlarında bulunan mesaj özelliği ile alakalı kullanılan bu terim, ”Direct Message” kelime öbeğinin kısaltması olarak hayatımıza girmiştir. DM, yani ”Direct Message”, Türkçeye Direkt Mesaj olarak, yine DM şeklinde çevrilebilir. Bu sebeple ülkemizde de kullanımı bir hayli yoğun olmuştur. Direkt mesaj adlı bu terimin kullanım alanı yine sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Direkt mesaj, işlevi itibari ile bir kullanıcı tarafından bir başka kullanıcıya, doğrudan mesaj atma imkanı sağlayan ileti biçimidir.

DM Nerelerde Kullanılır?

DM ne tür bir mesajlaşma tipidir?”, diye sorulan soruların cevabını, Direct Message kelime öbeğinin Türkçe karşılığı olan ”Direkt Mesaj” tipidir şeklinde yanıtlamıştık. Bu açıklamanın ardından, direkt mesajın ne tür bir işlevi olduğunu da ayrıca belirttik. Ancak, DM atmak nedir ve DM özelliği hangi uygulamalar için geçerlidir bunu da bilmekte fayda var. DM, sosyal medya araçları vasıtası ile ortaya çıktığından, uygulama biçimine de en çok bu araçlar aracılığıyla karşılaşıyoruz.

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn gibi uygulamalar, kendi tasarımları içerisinde Direct Message özelliği barındıran uygulamalardır. Bu sebeple DM en çok bu araçlar içerisinde kullanılır. Ayrıca DM, birçok online oyun ve online sohbet özellikli site ve uygulama içerisinde de kullanılan bir mesajlaşma türüdür. Bu sebeple geniş bir kullanım alanına sahip olan DM, hayatın her alanında karşımıza çıkabiliyor.

DM Özel bir anlam içerir mi?

DM atmak ve DM’den yürümek gibi enteresan cümleler duyuyoruz. Bunun sebebi, insanların sosyal medya alışkanlıkları ve burada bir başkası ile tanışma amacı ile kullanılan mesaj biçimidir. Bir kişiyi hiç tanımadan selamlamak ya da bu amaçla DM göndermek, elbette özel bir durumdur. Ancak, DM başlı başına özel bir durumu ifade etmez. Bu sebeple DM, kullanım amacı ile alakalı olarak yorumlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz