Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

pc ekran görüntüsü alma

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza bilgisayarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıyor olacağız.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Cep telefonu ve tabletlerde ekran görüntüsü almak oldukça kolay ve bilinir yöntemler. Birkaç tuş fonksiyonunu bir araya getirdiğiniz zaman, herhangi bir akıllı telefon ya da tablet ile ekran görüntüsü almak için uğraşmazsınız.

Peki, bilgisayardan ekran görüntüsü alma işlemi hakkında bir fikriniz var mı? Eğer yoksa bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmanıza az kaldı. Tıpkı bir akıllı telefon ya da tablet gibi, bilgisayarınızla da tuş kombinasyonları sağlayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Tuş kombinasyonlarına ek olarak çeşitli ekran görüntüsü alma programları ve basit Windows yazılımları da mevcut.

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Bilgisayarda ekran resmi alma işlemi için birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında dilediğinizi seçebilir ve size en kolay gelen yöntemi tercih edebilirsiniz. Bilgisayarlar için bilinen yöntemlerin birçoğu Windows ekran görüntüsü alma yöntemleri olsa da, Mac ekran görüntüsü alma ihtiyacı olanlar için de çeşitli yöntemler mevcut.

ScreenShot Alma Programları

PC ekran görüntüsü alma yöntemleri arasında ilk akla gelen bilgi, bu işleme dair programlardır. Bu işlemde, ekran görüntüsü alma bilgisayar programı aracılığı ile gerçekleşir.

Bu programlara birkaç örnek vermek gerekirse;

  • LightShot
  • SnippingTool
  • Snagit
  • FastStone Capture gibi yazılımları örnek gösterebiliriz.

Programsız Ekran Görüntüsü Alma

Doğrusunu söylemek gerekirse, bilgisayarda ekran görüntüsü alma kısayolu bir program değil, klavyenizin ta kendisidir. Çeşitli tuş kombinasyonları ile birlikte bilgisayarda screenshot alma şansınız var.

Bu kombinasyonları nasıl sağlamak istediğinize gelirsek;

  • Windows ve Print Screen tuşlarına aynı anda basmak
  • Windows, Shift ve S tuşlarına aynı anda basmak
  • Alt ve Print Screen tuşlarına aynı anda basmak sureti ile ilgili ekran görüntüsü alma yöntemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu kombinasyonlar ile Windows ekran görüntüsü alma işlemi mümkün olduğu gibi, bu sayede çeşitli ekran kaydetme klasörü, alan kesme yöntemi, kaydetme fonksiyonlarına da ulaşabilir, bu sayede ekran görüntülerini alıp kaydedebilirsiniz.

Paint İle Ekran Görüntüsü Alma

Paint ile bilgisayarda SS alma yöntemi hakkında bilginiz var mı bilemiyoruz. Ancak, bilgisayarda ekran görüntüsü almanın en kolay yöntemlerinden birisi de Paint ile kaydedilen ekran görüntüleridir. Bu yöntemin kolaylığının temelinde, tek tuş ile bilgisayarda screenshot alma ve paint ile aldığınız görüntüyü dilediğiniz biçimde düzenleme imkanı yatıyor.

Bilgisayarınızın klavyesinde bulunan Paint Screen tuşuna basarak o anda ekranda yer alan tüm görüntüyü hafızaya alıyorsunuz. Akabinde boş bir Paint dosyası açar ve Control tuşu ile birlikte ‘V’ tuşuna basarsanız, hafızadaki görüntüyü Paint’e aktarıyorsunuz. Bu dosyayı dilediğiniz klasör veya masaüstüne kopyalarsanız bilgisayar ekran resmi alma işleminizi birkaç saniye içerisinde tamamlamış oluyorsunuz.

Mac OS Ekran Görüntüsü Alma

Yalnızca Windows ile değil, Mac OS işletim sistemi ile de mac ekran görüntüsü alma şansınız var. Bunu sağlamak için iki yöntem mevcut. Tam ekran görüntüsü almak istiyorsanız Mac bilgisayarınızda bulunan Command, Shift ve 3 tuşlarına aynı anda basarak ya da kısmi bir ekran görüntüsü için Command, Shift ve 4 tuşlarını kullanarak dilediğiniz ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz