Ana sayfa İpucu İnternet DNS Degistirme

DNS Degistirme

3
DNS Degistirme
DNS Degistirme

Ülkemizde yasaklı ve girilemeyen sitelere girmek için ilk akla gelen özellik DNS degistirme. Size bu yazımızda karmaşık olmayan en basit yol ile DNS degistirme nin nasıl olduğundan bahsetmek istedik.

 

DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

1. Windows’un hemen hemen bütün sürümlerinde ekranın sağ alt kısmında saatin yanında yer alan İnternet bağlantısını gösteren simgeye farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz (Kablosuz bağlantılar için bu simge resimde görüldüğü gibidir. Eğer kablolu olarak İnternet’e bağlanıyorsanız bu simge Bilgisayar ekranı şekildedir).

DNS Degistirme 1

 

2. İlgili kısıma tıkladıktan sonra açılan menüden “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” a tıklıyoruz.

DNS Degistirme 2

 

3. Açılan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” penceresinden “Bağlantılar” kısmının karşısında yer alan Kablosuz Bağlantı ismine tıklıyoruz (Eğer kablolu olarak İnternet’e bağlanıyorsanız bu kısımda “Yerel Ağ Bağlantısı” yazacaktır.).

DNS Degistirme 3

 

4. Açılan “Wi-Fi Durumu” penceresinden “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

DNS Degistirme 4

 

5.Wi-Fi Özellikleri” penceresinde yer alan “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” ü seçili hale getirip “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

DNS Degistirme 5

 

6. İşlem yapacağımız pencereye ulaşmış olduk. Eğer İnternet’e özel bir ağ yapısından bağlanmıyorsanız yada sizden önce birileri İnternet bağlantınızın ayarlarını kurcalamamışsa pencere aşağıdaki gibi olacaktır. (Eğer bağlı bulunduğunuz Ağ’da özel bir ayar yapılmış, IP adresi, Alt ağ maskesi, Varsayılan ağ geçidi ayarlarına değer girilmiş ise bu kısımları silmeyiniz. Zira Ağ yapınıza zarar verebilirsiniz.)

DNS Degistirme 6

 

7. İşleme başlamak için öncelikle “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” özelliğini seçili hale getiriyoruz.

DNS Degistirme 7

 

8. DNS degistirme işlemini yapmak için aşağıdaki değerleri verebiliriz;

Tercih edilen DNS sunucusu : 195.175.39.39 
Diğer DNS sunucusu : 195.175.39.40

Değerleri yazdıktan sonra “Tamam” a tıklayıp pencereyi kapatıyoruz. Böylelikle DNS değerlerini değiştirerek İnternet üzerinde yasaklanan sitelere girebilirsiniz.

DNS Degistirme 8

 

NOT : İşlemleri sorunsuzca yapmanıza rağmen halen yasaklı sitelere girişlerde problem yaşıyor iseniz, “Wi-Fi Durumu” penceresinden, “Devre Dışı Bırak” butona tıklayınız. 5 saniye kadar bekledikten sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayınız. Sorun düzelecektir.

DNS Degistirme 9

3 YORUMLAR

  1. Artık ip bazlı engelleme yapıldığından dolayı dns değiştirmek hiçbir işe yaramaz Aksine, dns çözümlemeleri yurt dışındaki ipler üzerinden yapılacağından dolayı, internet sitelerine girişte 50-60ms gecikme ile girersiniz(Serverın avrupada olduğunu varsayarsak). Tabi bu ilk site yüklenmesi için geçerli.

    • Merhaba Kazım,
      VPN kullanmayan kişiler için DNS değiştirme halen geçici bir çözüm sunmakta. Hız konusunda ise VPN den aşağı kalır yanı da yok. Bunu hız testindeki pinglerden de görebilirsin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here