kolay yoldan bilgi

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenmek – Programsız

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1998 yılında sahip olduğum ilk bilgisayarın ekran kartının belleği 8 MB’dı. Zamanın bütün oyunlarını oynatabilen güçlü bir ekran kartı idi. Günümüzde ise inanılmaz seviyelere gelen ekran kartları ile inanılmaz oyun performansları elde edilebiliyor.

Güçlü ekran kartına sahip kullanıcılar; oyun oynamanın yanı sıra, ekran kartları ile video render ve bitcoin / altcoin madenciliği yapabiliyorlar.

Her ne kadar çoğu kişi ekran kartının marka model ve spesifik özelliklerini ezbere bilse de, bazı kullanıcılar ekran kartının özelliklerini doğal olarak hatırlayamayabilir. 2 farklı yöntem ile ekran kartı marka ve modelini öğrenmek nasıl olur anlatmak istedik.

 

Ekran Kartı Modelini Bulmak

Yöntem 1 : Aygıt Yöneticisi

– Klavyemizden Windows Tuşu ve R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz.

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme

satırına aşağıdaki komutu girip Enter‘a basıyoruz.

mmc devmgmt.msc

– Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde, Görüntü bağdaştırıcıları kısmından bilgisayarınızda kullandığınız Ekran Kartının marka ve modeline ulaşabilirsiniz.

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme

– Ekran kartı hakkında daha detaylı bilgi almak için, Ekran Kartı üzerinde çift tıklayıp kartın özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme

 

Yöntem 2 : DirectX ile Ayrıntılı Öğrenme

Çalıştır penceresini açmak için aynı şekilde Windows Tuşu ve R tuşlarına basıyoruz.

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme

satırına aşağıdaki komutu yazıp Enter‘a basıyoruz.

dxdiag

DXDiag Tanı Aracı açılacaktır. Açılması biraz uzun sürebilir, açıldıktan sonra bilgisayarınızdaki donanım ve yazılımların güncel durumunu taradığı için biraz bekletebilir.

– Pencerenin üstünde yer alan tablardan Ekran yazan kısma tıklıyoruz. Bu kısımda Ekran Kartının marka ve modeli, Bellek miktarı (MB cinsinden), ekran kartı sürücüsünün sürümü, ekranda kullanılan geçerli çözünürlük bilgisi gibi çeşitli bilgilere erişebilirsiniz.

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme


 

Yorum yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.