En Faydalı Çalıştır Komutları – Windows Gurularına

1544
0
Çalıştır Komutları

Windows uygulamalarına ulaşmanın kolay ve hızlı yolu, Çalıştır kısmına yazabileceğimiz komutlardan geçiyor.

Çalıştır penceresini en kısa yoldan açmak için; Windows Tuşu + R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

calistir_komutlari_0

Şimdi gelin Çalıştır’a yazabileceğimiz en kullanışlı komutları ve ne iş yapabildiklerine bir göz atalım.

 

Çalıştır Komutları

1. “.”

O an oturumu açık olan kullanıcının dizinine ulaşmanın en kolay hali Çalıştır kısmına . yazıp Enter’a basmaktan geçiyor.

calistir_komutlari_1

 

2. “..”

Windows’da tanımlı olan bütün kullanıcı klasörlerinin olduğu dizine ulaşmak istiyorsanız, Çalıştır penceresine .. yazmanız yeterli olacaktır.

calistir_komutlari_2

 

3. cmd

Komut satırından komut yazmanız gerekiyorsa Çalıştır’a cmd yazmanız yeterli.

calistir_komutlari_3

 

4. regedit

Windows Kayıt Defterine ulaşmanızı sağlayacak regedit komutu ile Windows’unuza ince ayar çekebilirsiniz.

calistir_komutlari_4

 

5. msconfig

İşletim sisteminizin performansını direkt etkileyecek başlangıç ayarlarını gibi özelliklere ulaşabileceğiniz “Sistem Yapılandırması” uygulamasını açmak için msconfig komutunu Çalıştır’a yazabilirsiniz.

calistir_komutlari_5

 

6. powershell

İşletim Sistemi’nin en ince ayrıntılarını yapmak için LINUX’de kullanılan shell (uç birim) arayüzü gibi, Windows İşletimi’nde de .NET framework yapısında PowerShell ekranı bulunur. Bu ekrana ulaşmanın en kolay yolu ise; Çalıştır penceresine powershell yazmaktan geçiyor.

calistir_komutlari_6

 

7. services.msc

Windows’ta çalışan bütün uygulamaları görebileceğiniz, başlatıp durdurabileceğiniz Hizmetler’e (Services), services.msc komutunu Çalıştır’a yazarak ulaşma şansınız var.

calistir_komutlari_7

 

8. mstsc

Aynı Network veya VPN üzerindeki bilgisayarlar ile uzaktan bağlantı kurmak için, mstsc komutunu kullanabilirsiniz.

calistir_komutlari_8

 

9. msinfo32

Bilgisayarınızın Donanımsal, Yazılımsal ve Bileşen olarak bütün detaylarını öğrenmek için msinfo32 komutunu Çalıştır’a yazabilirsiniz.

calistir_komutlari_9

 

10. mmc

mmc komutu; Microsoft Management Consol (mmc) paneline ulaşmamızı sağlar. Bu pencereden dilerseniz yeni bir konsol yaratabilir, var olan bir konsol üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Dilerseniz Çalıştır’a mmc yol\dosyaadı.msc/a yazarak konsol dosyasını düzenleme modunde direkt olarak açabilirsiniz.

calistir_komutlari_10

 

11. resmon

Bilgisayarınızın güncel işleyişi hakkında bilgi veren Kaynak İzleyicisi penceresine ulaşmak için, Çalıştır’a resmon yazabilirsiniz. Kaynak İzleyicisi’nde özellikle Network paketlerini analiz edebilir, hangi paketlerin ne hızla geldiğini yada gittiğini gözlemleyebilirsiniz.

calistir_komutlari_11

 

12. eventvwr.msc

Bilgisayarınızda oluşan hataları, günlük kodları gibi bilgileri tutan Olay Görüntüleyicisi penceresine ulaşmak için kullanılır.

calistir_komutlari_12

 

13. mrt 

Bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımları bulup, temizlemeye yarayan Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’na ulaşmak için, Çalıştır’a mrt yazmanız yeterli olacaktır.

calistir_komutlari_13

 

14. lusrmgr.msc

Bilgisayarınızda yer alan Kullanıcıların ve bu kullanıcılar dahil olduğu Grupların kaydının tutulduğu ve değiştirebildiği ekrana ulaşmanızı sağlar.

calistir_komutlari_14

15. gpedit.msc

Kullanıcı ve Bilgisayar yapılandırmaları ile ilgili ayarları düzenlememizi ve denetlememizi sağlayan, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ekranına ulaşmak için, Çalıştır’a gpedit.msc yazabilirsiniz.

calistir_komutlari_15

 

16. psr

Bilgisayarınızda meydana gelen bir sorunu bir başkasına sormak için kullanabileceğiniz Adım Kaydedicisi ekranına psr yazarak ulaşmanız mümkün.

calistir_komutlari_16

 

17. snippingtool

Ekranın istediğiniz bölümünün resmini alabileceğiniz Ekran Alıntısı Aracına ulaşmak için, Çalıştır’a snippingtool yazmanız yeterli.

calistir_komutlari_17

 

18. compmgmt.msc

Bilgisayarınız hakkında detaylı olarak hemen hemen her bilgiye ulaşabileceğiniz Bilgisayar Yönetimi penceresine ulaşmanıza sağlayan komuttur.

calistir_komutlari_18

 

19. sdclt

Bilgilerinizi yedeklemek ve geri yüklemek için, Windows’un kendi yazılımı olan Yedekleme ve Geri Yükleme programını kullanmak isterseniz, Çalıştır’a sdclt yazabilirsiniz.

calistir_komutlari_19

 

20. ncpa.cpl

Bilgisayarınızdaki tanımlı olan Ağ Bağlantıları’na kolay yoldan ulaşmak isterseniz kullanabileceğiniz komut.

calistir_komutlari_20

 

21. taskmgr

Bilgisayar’ınızda hangi programın ne kadar bellek miktarı ile çalıştığını, İşlemci’nin ve RAM’in güncel olarak ne kadarının kullanıldığını, bilgisayarın açılışında hangi programın başladığını görmenizi sağlayacak Görev Yöneticisi penceresine, taskmgr yazarak ulaşabilirsiniz.

calistir_komutlari_21

 

22. cleanmgr

Bilgisayarınızdaki sabit disklerdeki işe yaramaz dosyaları silmek için kullanılan Disk Temizleme aracına ulaşmak için kullanabileceğiniz komuttur.

disk-cleanup-drive-selection


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here