Google’ın Hakkımızda Bildiği 5 Şey

google izliyor
google izliyor

İnternet kullanırken yaptığımız işlemlerin kayıt altına alınıp alınmadığı merak bir konu olmuştur. Bu yazımızdan Google’ın sizin hakkında bildiği ve kayıt ettiği 5 özelliği göstereceğiz. Yaptığınız aramalardan, internete bağlandığınız yerlere kadar Google’ın hakkınızda topladığı verileri görünce şaşırmanız olası.

Şunu belirtmekte fayda var; bu tutulan verilerin kayıt altına alınması için, arama yada işlem yaptığınız bilgisayar-mobil cihazda Google hesabınızın açık olması gerekiyor.

 

1. Google Dashboard

Google Dashboard için sanırım Google hesabınıza bağlı bütün uygulama ve araçların saklandığı veri tabanı diyebiliriz. Hesabınızı kullanarak; oturum açtığınız bütün Android cihazları görebilir, hesabınıza bağlı Adsense, Analytics, GMail, Google+ sayfalarına erişebilir ve düzenleyebilirsiniz.

google_bilir_1

 

 2. Reklam Ayarları

Google; internet üzerinden yaptığımız bütün aramaları, gezdiğimiz alışveriş sitelerinde incelediğimiz bütün ürünleri kayıt altına alıyor. Bu da demek oluyor ki; Google reklamı alan bir web sitesine girdiğimizde, Google sitenin reklam bölümünde sizin daha önce incelediğiniz ürüne benzer ürünün reklamını yapıyor.

Reklam Ayarları sayfası sayesinde, Google’ın alışveriş ve arama eğiliminiz hakkınızda topladığı ilgi alanlarınızı görebilirsiniz.

google_bilir_2

 

3. Web ve Uygulama Etkinliği

Yaptığınız bütün Google aramalarının bir yerlerde depolandığını söylesek inanır mıydınız? Web ve Uygulama Etkinliği sayfasını kullanarak yıllar önce yaptığınız bir aramaya bile ulaşabilir, en çok arama yaptığınız kelimeleri listeleyebilirsiniz.

Dilerseniz geçmiş aramalarınızı silebilir veya arama kayıtlarınızın tutulmamasını ayarlayabilirsiniz.

google_bilir_3

 

4. Zaman Çizelgesi

Eğer Android cihazınızda Yer Bildirimini Kayıt Et özelliğini aktif hale getirmişseniz (çoğu Android cihazında bu özellik varsayılan olarak açıktır), geçmişte Andoid cihazınız ile İnternete girdiğiniz yerleri Zaman Çizelgesi sayfasını kullanarak görebilirsiniz. Dilerseniz gün gün nerelerden İnternet’e girdiğinize bakabilirsiniz.

Mobil cihazınızda İnternet kullanırken yakınımızdaki bir mağaza yada etkinlik ile ilgili reklam gösterildiğinde “Bu şans mıdır?” diye düşündüğünüz olmuştur. Aslında bu şans değil, Google’ın sizden aldığını bilgileri kullanarak Google Now ve Google Reklamlarda size özel reklam göstermesindendir.

google_bilir_4

 

5. Hesap Girişleri

Google hesabınızı kullanarak giriş yaptığınız bütün cihazları görebileceğiz sayfa ile bitirelim. Bu sayfa sayesinde, hesap açtığınız bütün cihazların o an nerede olduğunu birkaç metre yanılma payı ile harita üzerinden görebilirsiniz.

Mobil cihazınız kaybolmuş ise, cihaz sessizde olsa bile; zili çaldırabilir, cihazınızı kilitleyebilir, içindeki bütün verileri silebilirsiniz. Her ne kadar iyi bir özellik olsa da Google hesabınızı ele geçiren biri cihazınız içindeki bütün verileri silebilir.

google_bilir_5


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz