Her Windows Gurusunun Bilmesi Gereken 12 Kısayol

Bazı işlemleri Windows işletim sisteminde yapmanız için size sunulan bir çok kısayol özelliği var. Bunlardan en sık kullanılan 12 tanesini sizin için derledik. Bu sayede uzun zaman alarak yapacağınız işlemleri sadece birkaç tuş ile kısa yoldan yapabilirsiniz. İşte Her Windows Gurusunun Bilmesi Gereken 12 Kısayol;

 

1. F2 | Yeniden Anlandırma

Birçok Windows kullanıcısı dosya isimlerini değiştirmek için; dosyayı seçili hale getirip farenin sağ tuşuna basarak “Yeniden Adlandır” komutunu kullanır. Ancak bu işin kısa yolu olan F2 tuşuna basarak “Yeniden Adlandırma” işini daha kısa yoldan yapabilirsiniz.

windows_tus_1

 

2. Ctrl + Klasör veya Dosyayı Sürüklemek | Kopyalamak

Eğer bir klasör veya dosyayı hızlı bir biçimde kopyalamak isterseniz; tek yapmanız gereken fare ile dosyayı hedef klasör içine sürükleyip klavyeden Ctrl tuşuna basılı tutmanız yeterlidir.

windows_tus_2

 

3. Shift + Klasör veya Dosyayı Sürüklemek | Kesmek

Eğer bir klasör veya dosyayı hızlı bir biçimde bir yerden bir yere kes/yapıştır yapmak isterseniz fare ile dosyayı hedef klasör içine sürükleyip klavyeden Shift tuşuna basılı tutmanız yeterlidir.

windows_tus_3

 

4. ALT + Klasör veya Dosyayı Sürüklemek | Kısayol Yaratmak

Birçok kullanıcı bir dosyanın yada klasörün kısayolunu oluşturmak için, farenin sağ tuşu ile “Kısayol oluştur” komutunu kullanır. Ancak bunun kolay yolu var. Dosya yada klasörü fare ile sürükleyip, kısayol oluşturmak istediğiniz yere ALT tuşuna basarak sürüklerseniz hızlı bir biçimde kısayol oluşturmuş olursunuz.

windows_tus_4

 

5. ALT + Boşluk Tuşu | Sistem Menüsünü Açmak

O an aktif olan klasör yada programın Sistem menüsüne ulaşmak için ALT tuşu ile Boşluk tuşuna basabilirsiniz.

windows_tus_5

 

6. Shift + Sağ Tık | Komut İstemini Çalıştırmak

Açık olan klasör içerisinde boş bir yere Shift’e basarak farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda, Komut istemi penceresine ulaşmış olursunuz. Ayrıca Komut İstemi tıkladığınız yerdeki dizinden çalışır.

windows_tus_6

 

7. Ctrl + Shift + Görev Çubuğu Üzerinde Sağ Tık | Windows Gezgininden Çıkmak

İşletim sisteminiz uzun bir süre yanıt vermemiş ve bilgisayarınızı tekrar başlatmadan Windows’unuzu uyandırmak istiyorsanız; görev çubuğu üzerinde Ctrl ve Shift tuşuna basılı tutarak farenin sağ tuşuna basıp “Gezginden Çık” komutunu verebilirsiniz. Bu sayede Windows işletim sistemi “Explorer” görevini tekrar başlatıp Windows’unuzu açar. Bu işlemin sadece Windows 8 ve 10 da yapılabildiğini de belirtmemiz lazım.

windows_tus_7

 

8. Ctrl + F5 | Web Sayfasını Yenilemek

Hepimiz bir web sitenin yenilemek (Refresh) için F5 tuşunu kullanılırız. Ancak bazı özel durumlarda sadece Web sayfasının bilgisayarda kayıtlı olan ön belleğini silip yenilemek isteriz. Mesela bir İnternet sitesini dizayn ediyorsanız yaptığınız bir değişikliğin sitenizde nasıl göründüğünü görmek isterseniz. Bunun için yapmanız gereken işlem ise; açık olan Web sitesi üzerinde Ctrl ve F5 tuşlarına basmanız olacak.

 

9. Alt + Çift Tıklama yada Alt + Enter | Özellikler penceresini açmak

Bir dosyanın yada klasörün özelliklerini görmek için yapmanız gereken en hızlı işlem; dosya yada klasöre Alt tuşuna basarak fare ile çift tıklamaktır. Diğer bir yöntemi ise; dosya yada klasörü seçtikten sonra Alt tuşuna basılı tutarak Enter’a basmanızdır.

windows_tus_9

 

10. Ctrl + Çift Tıklama yada Ctrl + Enter | Klasörü yeni pencerede açmak

Üzerinde işlem yaptığınız klasör içinde bir klasör olduğunu düşünün. Bu ikinci klasörü yeni bir pencerede açmak isterseniz; yeni pencerede açmak istediğiniz klasöre Ctrl tuşuna basarak çift tıklamak. Diğer bir yöntem ise; Klasörü seçili hale getirdikten sonra Ctrl ve Enter tuşlarına basmak.

windows_tus_10

 

11. Shift + Kapat Tuşu | Açık olan tüm klasörleri kapatmak

Bazen çok fazla klasörü açıp işlem yaptığımız oluyor. Hepsinin tek tek kapatmak ise can sıkıcı olabilir. Bütün klasörleri tek bir tıklama ile kapatmayı kim istemez ki? Bunun için yapmanız gereken ise; bir klasörün Kapat (Yani X işareti) tuşuna Shift’e basılı tutarak tıklamak. Bu sayede o an açık olan bütün klasörleri kapatabilirsiniz.

 

12.  Windows + Home Tuşu | Bütün program ve Klasörleri simge durumunda küçültmek

Bir sürü program ve Klasörü aynı anda kullandığınızı düşünün. Hepsini ayrı ayrı simge durumunda küçültmek ve masaüstüne ulaşmak yerine kullanabileceğiniz en kısa yol Windows Tuşu ile birlikte Home tuşuna basmanız olacaktır.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz