Windows 10’da Wi-Fi Hotspot Açmak

windows-10-wifi-Hotspot-acmak-nasil-yapilir

Windows 10 ile hayatımıza birçok yenilik geldi. Bu yeniliklerden bir tanesi de; Windows 10 kurulu bilgisayarımızda herhangi bir ekstra yazılıma gerek kalmadan bağlı bulunduğumuz Wi-Fi ağını başka cihazlarla paylaştırmak.

Gelim şimdi Windows 10 yüklü bilgisayarımızı nasıl Wi-Fi Hotspot’a dönüştürebileceğimizi görelim.


Windows 10’da Wi-Fi Hotspot Açmak

1. Öncelikle Windows Tuşu + X klavye kısayolunu kullanarak Windows ayar menüsünü açıyoruz. Buradan “Komut İstemi (Yönetici)” menüsünü seçiyoruz. Karşımıza bir izin penceresi çıkarsa “Evet” diyoruz.

win10hotspot_1

 

2. Karşımıza gelen Komut İstemcisi penceresine şimdi aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz. Burada; Ag_Adi yazan kısma oluşturmak istediğimiz Hotspot ağ adını Parola kısmında ise bu ağa bağlanmak için kullanacağımız şifreyi belirtiyoruz.

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Ag_Adi key=Parola

 

win10hotspot_2

Enter’e bastıktan sonra aşağıdaki gibi Hotspot bağlantısının başarılı bir biçimde oluşturulduğuna dair bir uyarı alıyoruz.

win10hotspot_3

 

3. Şimdi oluşturmuş olduğumuz Hotspot ağını aktif hale getirip, bilgisayarımızın kablosuz modemi üzerinde başlatmak için aşağıdaki komutu girip Enter’e basıyoruz. Bağlantının başarılı bir biçimde başlatıldığına dair mesajı alıyoruz. Komut İstemi penceresini bu aşamadan sonra kapatabiliriz.

netsh wlan start hostednetwork

win10hotspot_4

 

4. Windows+R kısayolunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyor ve ncpa.cpl komutunu yazıyoruz. Bu sayede kolay yoldan Ağ Bağlantıları penceresini açtık.

win10hotspot_8

Şimdi yapmamız gereken ise; bilgisayarımızın İnternet’e bağlanmasını sağlayan Ağ özelliklerine girmek.

Fazla kafanızın karışmaması için şöyle tarif edelim; – Eğer kablo üzerinden İnternet’e bağlanıyorsanız; Yerel Ağ Bağlantısı’na – Eğer kablosuz İnternet’e bağlanıyorsanız; Kablosuz Ağ Bağlantısı’na sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğini seçiyoruz.

win10hotspot_5

 

5. Açılan pencereden “Paylaşım” kısmına tıklıyoruz. “Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” kısmını aktif hale getiriyoruz. “Ev Ağı Bağlantısı” kısmında bilgisayarımızda mevcut ağlar listelenecek. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, Komut İsteminde verdiğimiz ağ adına sahip olan Ağ’ı seçmek olacak. Aşağıda görebileceğiniz gibi kolaydata, Yerel Ağ Bağlantısı *4 olarak adlandırıldığı için Yerel Ağ Bağlantısı *4’ü seçiyoruz. Sizde bu kısım farklı olacaktır.

win10hotspot_6

 

İşlem bu kadar. Artık Windows 10’da İnternet bağlantımızı başka cihazlar ile paylaşabiliriz.

win10hotspot_7

29 YORUMLAR

 1. Abicim teşekkürler başarılı bir anlatım olmuş yalnız ben her şeyi yapıyorum telefondan da bağlanıyorum ama wifi bağlanınca internetten cevap alamıyor diye bir uyarı geliyor ve internette işlem yapamıyorum hiçbir yer açılmıyor bunun sebebi nedir sence yardım edebilir misin rica etsem ?

  • Emre, problem güvenlik durumu veya virüs programının giden veriye izin vermemesinden kaynaklanabilir. PC’de Kullandığın bu tarz program varsa kapalı duruma getirip tekrar deneyebilirsin.

  • Mehmet, şifrede sıkıntı olabilir. Kolaydata123 gibi bir şifre belirmeye çalışabilirsin. (Büyük harf, küçük harf ve rakam)

 2. Grup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil. komut istemini yönetici olarak açtım ama bu uyarıyı veriyor

 3. celıl bey ben mobıl modem kullanıyorum ama hotspot ıle mobıl modem araklarında verı alısverısı yapmıyor ozellıklerden mobıl modem tanıtmama ragmen

  • netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Ag_Adi key=Parola

   burdaki komutta Parola yazan kısımdan. Yazıda gösterildiği kriterlerde bir şifre belirliyorsun

 4. hocam merhaba, “grup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil” uyarısı veriyor. şirket bilgisayarı kullanıyorum ve şirketin kablolu bağlantısı ile bağlı. bu sebepten olabilir mi?

 5. hocam merhabalar , ben aynısı yaptım anca wifi ismine tıkladıktan sonra internet bağlantısı yok yazıyor bağlandığım ağ ın altında yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz