İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? – Açıklamalı

İnternet hızınızı test etmek mi istiyorsunuz? Gelin birlikte İnternet hızınızı nasıl öğrenebileceğinizi 2 farklı yöntem ile gösterelim.

Çağımıza adını veren İnternet, hemen hemen her evde kullanılıyor. Her ne kadar ülkemizde ödediğimiz İnternet kullanım bedeli ile İnternet hızı arasında, Dünya’daki diğer ülkere göre ciddi farklar olsa da İnternet olmadan olmuyor.

Sizlere daha önce bir yazımızda özellikle İnternet sitesi sahiplerinin yararlanması için Hız Testi Araçları‘ndan bahsetmiştik.

Bugün ki niyetimiz ise, sizlere kullandığınız İnternet’in hız testini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Gelin 2 farklı yöntem ile İnternet Hız Testi nasıl yapılır birlikte inceleyelim

 

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Yöntem 1 : İnternet Sitesi Yardımı ile

İnternet hız testini yapmanın en kolay yolu, hız testi yapmak için özel olarak tasarlanmış ve ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş olan İnternet sitelerinden faydalanmak.

Bu İnternet sitelerinden en çok kullanılan 2 tanesinin adresini vererek başlayalım

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/
https://www.hiztesti.com.tr/

Bu sitelerde ülkemizde en çok kullanılan İnternet siteleridir.

Hız testinin nasıl yapılacağını öğrenmek için Türk Telekom tarafından hizmete sunulan Hız Testi‘ni kullanalım.

Siteye girince, hız testine başlamamız için yapmamız gerekenlerin bilgisini veren bir ekran ile karşılaşıyoruz. Evet butonuna basarak hız testini yapacağımız sayfaya yönlendiriliyoruz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

 

Hız testine başlamak için Başlat butonuna tıklıyoruz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

 

Yaklaşık 30 saniyelik Download (İndirme) ve Upload (Gönderme) testleri gerçekleştirildikten sonra, sonuçlar bizimle paylaşılıyor.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

 

Hız testi sonucunda bizimle paylaşılan değerleri biraz irdeleyelim.

Download Hızı Nedir? : Kullandığımız İnternet paketinin saniyede yapabileceği maksimum indirme hızıdır. Bu hız bize Mbps cinsinden verilir. Örneğin bizim değerimiz 7.7 Mbps olarak yansımış. Yani bizim İnternet bağlantımız saniye maksimum 770 Kb’lık indirme yapabiliyor. Eğer sizde bu değer 25 Mbps çıkarsa, İnternet bağlantınız saniyede en fazla 2.5 Mb’lık indirme yapabilir anlamına gelir.

Upload Hızı Nedir? : İnternet’e dosya göndermeye yaran değerdir. Örneğin bir e-mail ekine dosya göndereceksiniz İnternet bağlantınızın Upload hızı burada devreye girer. Bizim İnternet hızımız, Hız testi sonucuna göre 2.8 Mbps olarak gösterilmiş. Yani bizim uploadımız saniye maksimum 280 Kb’lık dosya gönderebiliyor demek.

Ping Nedir ? : Bu değer genelde Online oyun oynayanların ilk baktıkları değerdir. Bu değer ne kadar düşük çıkarsa, İnternet bağlantınız o kadar hızlı tepki veriyor demektir.

Jitter Nedir? : Türkçeye Seğirme olarak geçen bir terim olan Jitter değeri, IP paketlerinin A noktasında B noktasına geçişinde maruz kaldıkları değişim miktarını gösterir. Bu değerin çok fazla çıkması tercih edilmeyen bir durumdur.

 

Yöntem 2 : Modem Arayüzünden İnternet Hızı Öğrenme

Kullanıcılar arasında çok fazla kullanılmasa da, İnternet hızınızın değerini modem arayüzünü kullanarak da öğrenebilirsiniz.

Bunun için modeminizin yönetim panelini açmanız gerekiyor.

Modem IP adresinizi öğrenmek için bu yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Modem arayüzüne ulaştıktan sonra, modeminizin markasına göre kullanıcı adı ve şifreyi girerek Modem yönetim paneline giriş yapıyoruz.

Airties Model Şifreleri
ZyXEL Modem Şifreleri
TP-Link Modem Şifreleri

Karşımıza gelen modem yönetim arabiriminin ana sayfasında direkt olarak İnternet hızınızın detaylı bilgilerine erişebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Modem markanıza göre ve ara birim versiyonuna göre sizin karşılaşacağınız modem arayüz sayfası farklı olacaktır. Örnekte gösterilen Modem arayüzü TP-Link marka TD-W9970 modeline aittir.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz