IP Adresi Değiştirme – Blok / Yasaklama İçin Çözüm

IP adresinizi değiştirmek için farklı bir yol mu arıyorsunuz? Sadece 2 komut ile Windows yüklü bilgisayarınızın IP adresinizi hızlıca değiştirebilirsiniz

İnternet ağına bağlı her bilgisayar, veri alışverişinde bulunmak üzere, servis sağlayıcısı üzerinden kendisine bir IP (Internet Protocol) adresi alır. Eğer özel bir sistem kullanmak için Servis Sağlayıcınızdan (Türk Telekom, Superonline vs.) sabit bir IP numarası almamışsanız, belirli aralıklarla IP adresiniz değişir.

Forum siteleri gibi bazı siteler, giriş esnasında yaşanan yanlış girişlerden ötürü IP adresinize belirli süre blok koyabilir. Bunun gibi, bazı indirme sitelerinden indirme yapabilmeniz için belirli süre beklemeniz gerekebilir.

Bu ve buna benzer nedenlerden ötürü IP adresinizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun en kolay yolu modeminizin elektrik bağlantısını kesip bir süre beklemez olarak düşünülse de, modeme erişim şansı bulunmayan kullanıcılar için başka çözümler gereklidir.

Bizde sizlere bu yazımızda, bloklu ve yasaklı olduğunuz durumlarda kullanabilmeniz için IP adresinizi bilgisayarınızdan nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MAC Adresi Değiştirme


IP Adresi Yenileme (Resetleme)

IP yenilemek için her zaman ilk tavsiye ettiğimiz yöntem, yukarıda da bahsettiğimiz gibi modemin elektrik fişini çıkartıp tekrar takmaktır.

Ancak modeme erişemiyorsanız, ikinci olarak aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

1. İlk olarak IP adresimizi öğrenmek için aşağıdaki linke tıklıyoruz. Böylelikle IP resetleme yönteminin işe yarayıp yaramadığını görebileceğiz.

BAĞLANTI: IP ADRESİNİ BULMA SİTESİ

IP Adresi Değiştirme

 

2. Windows Başlat butonuna tıklayıp arama kısmına Komut İstemi yazıyoruz. Çıkan Komut İstemi programında sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçiyoruz.

IP Adresi Değiştirme

 

3. IP adresini değiştirme işleminin ilk komutunu yazıp işleme başlayalım. Bu komutu yazdıktan sonra, bilgisayarımızın ağ ayarları sıfırlanacak.

ipconfig /release

IP Adresi Değiştirme

IP Adresi Değiştirme

 

4. İkinci olarak aşağıdaki komutu yazıyoruz.

ipconfig /renew

Komut uygulandıktan biraz sonra İnternet bağlantımız gelecek.

IP Adresi Değiştirme

 

5. IP adresimizi yeniledik. Gelin yaptığımız işlemlerin işe yarayıp yaramadığını rest edelim.

Biraz önce IP adresimizi öğrendiğimiz sayfayı yeniliyor, IP adresimizi başarı ile değiştirdiğimizi görüyoruz.

IP Adresi Değiştirme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz