Ana sayfa İpucu İnternet Opera VPN Nasıl Kullanılır? – Resimli Anlatım

Opera VPN Nasıl Kullanılır? – Resimli Anlatım

1
Opera VPN Nasıl Kullanılır? – Resimli Anlatım

Dünya’nın en çok kullanılan İnternet tarayıcılarından biri olan Opera, yaklaşık 1 yıl önce VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) servisini tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına sundu.

Opera VPN servisi sayesinde, İnternet üzerinde ülkemizde yasaklı olan bir çok siteye (başta Wikipedia olmak üzere) girmeniz mümkün hale geliyor. Bilgiye daha rahat erişmek isteyen takipçilerimize yardımcı olmak amacı ile Opera VPN kullanımı hakkında bilgilendirmek için bu rehberi yazmak istedik.

 

Opera VPN Nasıl Kullanılır?

1. Opera’nın resmi sitesine bu link ile girip, son sürüm Opera İnternet Tarayıcısı’nı bilgisayarımıza veya mobil cihazımıza (mağazalar üzerinden de kurulum yapabilirsiniz) indiriyoruz.

Opera VPN

 

2. İndirme işlemi bittikten sonra, standart kurulum yaparak Opera’yı bilgisayarımıza kuruyoruz.

 

3. Opera’yı açıyoruz. Opera’da VPN ilk kurulumdan sonra kapalı olduğu için; yasaklı bir siteye girmek istediğinizde Bu siteye ulaşılamıyor hatası almanız muhtemel.

Opera VPN

Opera VPN’i açmak için; sol üst köşede yer alan Menü ögesine arından açılan kısımdan Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz (Direkt olarak Alt+P tuşlarına basabilirsiniz.)

Opera VPN

 

4. Yan taraftaki seçeneklerden Gizlilik ve güvenlik yazan kısma tıklıyoruz.

Opera VPN

 

5. Gelen kısımdan VPN’i etkinleştirin seçeneğini işaretleyerek Opera VPN’i aktif hale getiriyoruz. Ayarlar sekmesini kapatabiliriz.

Opera VPN

 

6. Girmek istediğimiz İnternet sitesinin adresini yazıp Enter’a bastığımızda sitenin açıldığını görecekseniz.

Opera VPN

 

Opera VPN aktifken, İnternet bağlantınız da az da olsa bir yavaşlama olabilir. Bu sorunu çözmek için; adres çubuğunun başında yer alan VPN yazısına tıklayıp farklı ülkelerdeki sanal bilgisayarlara bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Eğer yasaklı olmayan sitelere bağlanmak isterseniz, aynı kısımda yer alan VPN’i pasif duruma getirebilirsiniz.

Opera VPN


 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here