Torrent Nedir? uTorrent Nasıl kurulur?

Dosya paylaşımını kişiden kişiye yapan web tabanlı bir uygulama olan Torrent ile; internet bağlantınızın limitlerini zorlayarak bilgisayarınıza dosya indirmeniz mümkün. Böylelikle hemen hemen her çeşit büyük boyutlu dosyaları (Dizi, Film, Klip, Program, E-Kitap vs.) Torrent yardımı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bunun için Torrrent sitelerinden (.torrent) uzantılı bir dosya indirmeniz ve bu dosyayı açabilecek bir Torrent istemci programı yardımı ile bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Tabi ki dosyanın birileri tarafından size sunulması gerek. Bunun için bir kaç Torrent ifadesini bilmeniz gerekiyor. Bunlar sırası ile;

  • Seeds : İndireceğiniz dosyayı İnternet’e sunan kişileri ifade eder. Türkçesi “kaynak” olarak ifade edilebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi; indirmek istediğiniz torrent dosyasında Seed sıfır olarak görülüyorsa ise, dosyayı sunan kimse yok demektir. Seed sayısı ne kadar fazla olursa, dosyayı bilgisayarınıza o kadar hızlı indirmeniz mümkün olur.
  • Leechers : Dosyayı güncel olarak kaç kişinin indirdiği ifade eder. Leechers dosyayı indirmeyi bitirdikten sonra bir “Seed” olur.
  • Ratio : Eğer bir torrent sitesine üyeliğiniz var ise en çok dikkat etmeniz gereken ifadedir. Ratio sizin o sitedeki puanınız olur. Torrent siteleri sizden hep dosya indiren biri değil aynı zamanda dosya paylaşan biri de olmanızı bekler. Mesela 10 GB’lık bir dosya indirdiniz, indirme işleminiz bittikten sonra eğer dosyayı paylaşmazsanız üyeliğiniz iptal edilebilir. Çoğu Torrent siteleri Ratio değerinizin en az 0.8 olmasını gerekli kılar.

Torrent’i ilk defa kullanacak bir kullanıcı iseniz bu ifadeler size karmaşık ve korkutucu gelmiş olabilir. Ancak Torrent’i kullandıkça ne kadar faydalı ve güzel bir uygulama olduğunu anlayabilirsiniz.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor? Şimdi sizlere Torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirmenin en kolay yolunu sunan uTorrent programını bilgisayarınıza nasıl kurabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

uTorrent Kurulumu

1. Öncelikle uTorrent’i indirerek işleme başlıyoruz.

Windows için uTorrent Mac için uTorrent

 

2. Programı indirdikten sonra, indirilen dosyaya tıklayıp kurulum işlemine başlayalım. Dosyaya tıkladıktan sonra, kurulum işlemine başlamak için “Çalıştır” a tıklıyoruz.

utorrent_nedir_1

 

uTorrent kurulumun ilk ekranı karşımıza geliyor. “Next“e tıklıyoruz.

utorrent_nedir_2

 

Sıradaki pencere, sahte uTorrent programları hakkında size bir uyarı veriyor. Bu pencereyi “Next“e tıklayıp geçiyoruz.

utorrent_nedir_3

 

Lisans anlaşması geliyor. “I Agree“ye tıklayıp uTorrent’in bize sunduğu lisans anlaşmasını onaylıyoruz.

 

utorrent_nedir_4

 

Program kurulduktan sonra, uTorrent’in kısayollarının masa üstüne ve Başlat kısmına ekleneceğine dair bir uyarı alıyoruz. “Next“e tıklayıp işleme devam ediyoruz.

utorrent_nedir_5

 

Şimdiki kurulum penceresi ise kurulumun en önemli seçeneği. uTorrent’in işletim Sistemimizde güvenli bir program olarak Güvenlik duvarına eklenmesi için “Add an exceptiion for uTorrent in Windows Firewall” seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Aynı zamanda bilgisayarımız başladığı zaman otomatik olarak uTorrent programının başlaması için “Start uTorrent when Windows starts up” seçeneğini seçiyor ve “Next“e tıklıyoruz.

utorrent_nedir_6

 

Şimdiki penceremiz ise reklam amaçlı kurulacak bir program hakkında. BitTorrent Bundle isimli programın bilgisayarınıza kurulup kurulmamasını “Yes, I’d love to check out this download!” seçeneğini işaretleyip ayarlayabilirsiniz. Önerimiz, reklam amaçlı programları kurmamanız yönünde olacak. “Next“e tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

utorrent_nedir_7

 

Sonraki pencere yine başka bir reklam amaçlı program hakkında olacak. SHAREit adlı programın kurulumunu istiyorsanız “I accept”, istemiyorsanız “I do not accept” seçeneğini seçebilirsiniz. “I do not accept“i işaretleyip “Next“e tıklıyoruz.

utorrent_nedir_8

 

Geldik kurulumda karşımıza çıkan son pencereye. uTorrent kurulumu bize; Ad-Aware Web Companion programının bilgisayarımıza kurulup kurulmayacağını soruyor. İki seçeneğin de işaretini kaldırıp, “Finish” butonuna tıklıyor ve kurulumu bitiyoruz.

utorrent_nedir_9

 

3. Kurulum işlemini bitirdikten sonra uTorrent otomatik olarak açılacak ve uTorrent programının varsayılan Torrent programı olarak ayarlanıp ayarlanmayacağını soracak. “Yes“e tıklayıp uTorrent’i varsayılan Torrent programı olarak seçip işlemi bitiyoruz.

utorrent_nedir_10

 

Artık dilediğiniz Torrent sitesinden Torrent dosyayı indirip, hızlı bir biçimde uTorrent ile dosya indirmeye başlayabilirsiniz.

Ancak size önerimiz, uTorrent Hızlandırmak için birkaç sihirli ayar yapmanız yönünde olacak.


 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz