uTorrent ile Dosya İndirme

Torrent, İnternet üzerinden büyük boyutlu bir dosyayı indirmenin kolay ve en hızlı yolu.

Daha önce sizlere uTorrent programının nasıl kurulacağını ve uTorrent ile hızlı dosya indirme ayarlarını göstermiştik. Bu yazımızda ise; uTorrent programını kullanarak Dünya’nın en büyük torrent sitelerinden biri olan olan Kickass üzerinden nasıl dosya indirebileceğinizi adım adım göstereceğiz.

 

Torrent İndirme

1. İlk olarak Kickass sitesine giriş yapıyoruz.

2. Sitenin en üst kısımda yer alan, arama kutucuğuna indirmek istediğimiz dosyanın adını yazıyoruz. Bu yazımızda örnek olarak; Mr Robot dizisinin güncel olarak son bölümü olan sekizinci bölümünü indireceğiz. Bunun için arama kısmına şunu yazıp Enter’a basıyoruz.

Mr Robot S01E08 720p

Daha önce dizi indirmemiş olanlar için kısa bir bilgi verelim.

  • S01 : Her dizinin belli bir sezonu olur. Burada S harfi Season(Sezonun) kısaltması. S01 ise birinci sezon anlamına geliyor.
  • E08 : E harfi Episode(Bölüm) ifade ediyor. Birinci sezonun sekizinci bölümünü arıyoruz.
  • 720p : HD çözünürlüğü ifade eden 720p, 1024×720 çerçeve ölçülerindeki video dosyasını aradığımızı ifade ediyor. Eğer Full HD bir dosya istemiş olsaydık, 1080p (1900×1080 çerçeve ölçülerinde) olarak aratmamız gerekirdi.

torrent_arama1

 

3. Şimdi karşımıza arattığımız ifadelere göre sitede bulunan torrent dosyaları çıktı. Peki hangisini indirmemiz gerekecek? Burada size önerimiz, “SEED” yazan kısma bir kez tıklayarak en çok SEED edilenlere göre yani en çok kaynağın olduğu içeriklere göre listeyi sıralamanız. Böylelikle doğru dosyaya kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Diğer önemli referans noktası ise, Yeşil renkte görülen “Kral” tacı. Bu simge dosyanın yüksek bir kullanıcı oyu aldığını gösterir.

Son olarak dosyaya yapılan yorum sayılarına bakabilir, dilerseniz yorum simgesine dokunarak, torrent dosyası hakkında yapılan yorumlara ulaşabilirsiniz. Torrent kullanıcıları paylaşılan torrent dosyası hakkında yorum yaparken, eğer dosya bir video dosyası (film, dizi, show vs.) ise “V 10 A 10” gibi ifadeler yazarlar. Bunun anlamı Video ve Audio (Ses) kalitesi 10 üzerinden 10 demektir.

torrent_arama2

 

4. Hangi dosyayı indirmek istediğinize karar verdikten sonra ilgili dosyanın üzerine bir kere tıklıyoruz.

torrent_arama3

 

5. Açılan linktten torrent içeriği ile ilgili ayrıntıların ve bizim için önemli olan torrent linkinin yer aldığı sayfa açıldı. Bu kısımdan “DOWNLOAD TORRENT” yazan linke tıklayıp “.torrent” uzantılı dosyamızı indiriyoruz.

torrent_arama4

 

6. Bilgisayarımıza indirdiğimiz “.torrent” uzantılı dosyaya tıklayıp açıyoruz. Dosya varsayılan olarak uTorrent programı ile birlikte açılacak.

Şimdi penceremizi biraz inceleyelim.

  • Buraya Kaydet : Torrent dosyasının içeriğinin nereye kayıt edileceğini gösteriyor.
  • İsim : Torrent dosyasının içeriğindeki dosyaları ve boyutlarını gösteriyor. Bu kısımdan dilerseniz dosya yanındaki onay kutucuğunu işaret koyup dilediğiniz dosyaların indirip indirilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz.

Seçimi dilediğiniz gibi yaptıktan sonra “TAMAM“a tıklayıp indirme işlemine başlayabilirsiniz.

 

torrent_arama5

 

7. Kutlarız. uTorrent ile torrent üzerinden ilk dosyanızı indirmeye başladınız. Bundan sonra yapacağınız ise, arkanıza yaslanmak ve internet bağlantınızın hızına göre dosyanın bilgisayarınıza inmesini bekleme olacak.

torrent_arama6

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz