Uyku Modunu Kapatmak

İster masaüstü bilgisayarlarda ister dizüstü bilgisayarlarda varsayılan Windows ayarlarını kullanırsanız, bilgisayarda işlem yapmadığınız da belirli bir süre sonra önce ekran kapanır, sonrasında Windows işletim sistemi kendisini uyku moduna alır. Bu özellik eğer sizin için herhangi bir sorun yaratıyor ise uyku modunu kapatmak isteyebilirsiniz.

Windows Uyku Modunu Kapatmak

1. İlk olarak Denetim Masasına giriyoruz. Görüntüleme ölçütü: kısmını Küçük Simgeler olarak seçiyoruz. Böyelelikle gizli durumdaki bütün Denetim Masası öğelerini açıyoruz.

Uyku Modunu Kapatmak

 

2. Güç Seçenekleri kısmına tıklıyoruz.

Uyku Modunu Kapatmak

 

3. Güç planını seçin ve özelleştirin kısmı açıldı. Buradan Dengeli (önerilen) yazan bölümden Plan ayarlarını değiştir seçeneğine tıklıyoruz.

Uyku Modunu Kapatmak

 

4. Bilgisayarımızda kullanmak istediğimiz uyku ve görüntü ayarlarını bu kısımdan değiştirebiliriz. Windows kurulduktan sonra varsayılan olarak aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşmanız muhtemel olacak. (Örnek görüntüyü dizüstü bir bilgisayardan aldığımız için eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız Pilde yazan bölüm sizde görüntülenmeyecek sadece Prize takılı yazan kısım görüntülecektir.)

Uyku Modunu Kapatmak

Bilgisayarda işlem yapmadığınız zaman; ekranın ne zaman kapatılacağını, bilgisayarın ne zaman uyku moduna geçeceğini ve ekran parlaklığının nasıl olmasını istediğinizi bu kısımdan yardımı ile ayarlayabilirsiniz.

 

5. Hiç bir zaman ekranın kapanmamasını, Windows’un uyku moduna geçmemesini ayarlamak istiyorsanız aşağıda gösterdiğimiz gibi değişiklikleri yapıp Değişiklikleri kaydet butonuna  basabilirsiniz. Böylelikle windows uyku modunu kapatmak işlemini tamamlamış olduk.

Uyku Modunu Kapatmak


 

BONUS : Dizüstü bilgsayar kullanıcıları, dizüstünün kapağının (ekranının) kapatıldığında, Windows’un uyku moduna geçmemesi için aşağıdaki adımları izleyebilirler.

(i) Güç seçenekleri kısmıından, Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin bölümüne tıklıyoruz.

Uyku Modunu Kapatmak

 

(ii) Gelen Sistem Ayarları penceresinden, Kapağı kapattığımda yazan kısımdaki seçenekleri Hiçbir şey yapma olarak değiştirip, Değişikleri kaydet butonuna basıyoruz.

Uyku Modunu Kapatmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz