Uzaktan Bağlantı Kurma – TeamViewer

1410
0

Bazı durumlarda ofisinizdeki veya iş yerinizdeki bilgisayarınıza uzaktan bağlantı kurmak isteyebilirsiniz. Ya da bir arkadaşınızın yardıma ihtiyaç duyduğu anlarda da uzaktan bağlantı kurmanız gerekebilir. Bu ve buna benzer durumlarda uzaktan bağlantı kurma için başvurabileceğiniz yöntemlerden, Dünya genelinde en çok kullanılan programlardan biri olan TeamViewer ile uzaktan bağlantı dosyamızı açıyoruz.

Hemen hemen her platform (PC, MAC, LINUX, Android) üzerinde sorunsuz bir biçimde uzaktan bağlantıya izin veren TeamViewer ile uzaktan bağlantı nasıl yapılır gelin hep birlikte görelim.

BİLGİLENDİRME: Acil durumlarda uzaktan bağlantı kurmak istediğiniz Windows yüklü bir PC’niz var ise her zaman açık kalmasını isteyebilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bu yazımızda yazanları uygulamanız yeterli olacak.

 

TeamViewer Kullanımı

1. İlk olarak TeamViewer indirmek için programın resmi sitesine girip, kullandığımız işletim sistemine göre kurulum dosyasını indirmemiz gerekiyor. Ücretsiz olarak hizmete sunulan bu sürüm sayesinde, uzaktan bağlantı kurmak istediğiniz cihaza erişebilirsiniz. Tabi ki bağlantı kurmak istediğiniz cihazda da TeamViewer yüklü olması gerekiyor.

 

Ufak bir bilgi daha verelim, ücretsiz olarak sunulan sürüm sayesinde toplamda 2 saat uzaktan bağlantı kurabilirsiniz. Eğer işiniz için sürekli kullanmayı planlıyorsanız en düşük 2.000 TL etiket fiyatı olan Business paketini satın almanız gerekebilir.

2. Kurulum işlemi bittikten sonra TeamViewer programını çalıştırıyoruz. Aşağıdaki resme benzer bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranı detaylı olarak açıklamak gerekirse;

(i) Uzaktan Kontrole İzin Ver

ID’niz : Eğer herhangi bir TeamViewer kullanıcısı, bilgisayarınıza uzaktan bağlantı kurmak isterse bağlantı kurması için sahip olması gereken ID numarasıdır. Bu numara benzersizdir ve size özeldir.

Şifre : Cihazınıza ID numarası ile bağlantı kurulduktan sonra, güvenlik amacı ile bağlantıyı onaylamak için yazılması gereken şifre. Bu şifre TeamViewer her çalıştırıldığında değişecektir.

Eğer cihazınızın şifresinin sabit olmasını isterseniz; Ekstralar menüsünden Seçenekler‘e giriş yapmanız gerekiyor. Açılan pencereden Güvenlik kısmına girip, Kişisel şifre (otomatik erişim için) yazan bölümden şifre girmeniz gerekmekte. İşlemi onaylamak için Tamam butonuna basıp pencereyi kapatabilirsiniz.

 

(ii) Uzaktaki Bilgisayarı Kontrol Et

Karşıdaki kişi ID : Eğer siz uzaktan herhangi bir cihaza bağlantı kurmak isterseniz, karşıdaki TeamViewer programının ID numarasını bu kısıma yazmanız gerekiyor. Bağlantıyı başlatmak için Karşıdaki kişi ile bağlantı kur butonuna basmanız yeterli. Sonrasında bağlantıyı onaylamanız için şifreyi de girmeniz gerekecek.

(iii) Bağlantı Tipi

Karşıdaki cihaz ile nasıl bağlantı kurmak istediğinizi bu kısımdan ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak Uzaktan kontrol seçilidir. Eğer karşı tarafa dosya transferi için bağlantı kuracaksanız, Dosya aktarımı seçeneğini seçmeniz yeterli olacak.

(iv) Bilgisayarlar & Kişiler

TeamViewer ile sürekli bağlantı kurduğunuz cihazlar var ise; ID girmekle uğraşmak istemiyor ve bağlantı kurduğunuz cihazlara isim vererek hatırlamanızı kolaylaştırmak size zaman kazandırabilir. Bu özelliği kullanabilmeniz için sadece birkaç saniyede üyelik oluşturup oturum açabilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here