Windows Güvenlik Duvarında Programa İzin Vermek / Vermemek

Hangi programın internete bağlantısı olacağını, hangisinin olamayacağına siz kara verin.

2004
0

Bilgisayarınıza kurduğunuz bazı programlar çalışırken İnternet üzerinden veri alış verişi yapabilirler. Bu tür programların kurulumu gerçekleştirilip, ilk çalıştırıldıklarında Windows size bir uyarı verir. Bu uyarıyı kabul ederseniz programa ayrıcalık tanımayı kabul etmiş olursunuz. Bu tarz programlar genellikle otomatik olarak güncelleme yapan programlardır (Bilgisayar oyunları, indirme programları gibi).Kullanıcılar bazı durumlarda, ayrıcalık tanınması gereken bu işleme onay vermedikleri için program düzgün bir şekilde çalışmayabiliyor.

Veya tersini de düşünebiliriz. Dağıtımcısı güven vermeyen bir programa özel izin vermek istemezseniz.

Bu ve buna benzer sorunları düzeltmek için ise yapılması gereken işlem; Windows güvenlik duvarı üzerinden programa izin vermek veya vermemektir. İşlemin adım adım nasıl yapılacağını inceleyelim.

Bilgilendirme : İşlemi gerçekleştirebilmek için, Admin yetkisine sahip bir kullanıcı hesabı ile oturum açmanız gerekiyor.

 

Güvenlik Duvarı İzin Ayarı Nasıl Yapılır?

1. İlk olarak bilgisayarımızın ara kısmına, firewall yazıyoruz. Karşımıza gelen Güvenlik duvarı ve ağ koruması seçeneğine tıklıyoruz.

Programa izin Vermek Vermemek

 

2. Windows Defender Güvenlik Merkezi penceresinden, Bir uygulamaya güvenlik duvarı üzerinden izin ver kısmına tıklıyoruz.

Programa izin Vermek Vermemek

 

3. İzin verilen uygulamalar adında bir pencere açıldı. İzin verilen uygulamalar ve adları kısmında; bilgisayarımızda yüklü olan, güvenlik duvarında ayarı bulunan uygulamaları görebilirsiniz.

Programa izin Vermek Vermemek

 

4. Örnek olması için, bir uygulamanın ayarlarını değiştirelim. İşleme yapabilmek için ilk olarak Ayarları değiştir butonuna tıklıyoruz. Listenin aktif hale geldiğiniz görebilirsiniz.

Programa izin Vermek Vermemek

 

5. Windows işletim sisteminde varsayılan olarak, Ortak ve Özel olmak üzere iki ağ tipi bulunur. Bir uygulamaya izin vermek veya izin vermemek için iki kısmı isteğinize göre aktif veya pasif duruma getirebilirsiniz.

Onay kutusu seçili ise o uygulamaya seçili ağ üzerinden izin verilmiştir. Onay kutusu seçili değil ise, ilgili uygulamaya izin verilmemiştir.

Yaptığımız değişiklikleri onaylamak için Tamam butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Programa izin Vermek Vermemek


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here