ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

ZyXEL VMG1312-B10A modeline sahip kullanıcılar için modem kurulumunun nasıl yapılacağını gösteren bilgilendirici yazımız.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

ZyXEL VMG1312-B10A modeline sahip kullanıcıları için modemin ilk kurulum işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Yapılacak bu kurulum ayarları öncesinde;

  • Modeminizin DSL yani İnternet ışığının yandığından emin olunuz. Bütün ışıkların yeşil renkte yanması gerekmektedir. Herhangi bir ışık kırmızı yanıyorsa lütfen İnternet servis sağlayıcınızdan teknik destek alınız.
  • İnternet servis sağlayıcınız tarafından size verilen İnternet kullanıcı adı ve şifre bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olunuz.
  • Modeminizin kutusundan çıkan (genellikle sarı renkte olur) Ağ kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza, bir ucunu modeminize takınız. Eğer modem ve bilgisayar arasında uzak bir mesafe var ve modeminiz kablosuz bir modem ise; bilgisayarınızı modemin kablosuz ağına bağlayınız.

Not : Eğer şifreniz mevcut değil ise; Yalın İnternet kullanıcıları için kullanıcı adı ve şifreniz TC numaranız olabilir. Türk Telekom kullanıcıları için örnek vermek gerekirse;

Kullanıcı Adınız : TCNumaranız@ttnet
Şifreniz : TCNumaranız

Telefon hattı ile birlikte İnternet hizmeti alanlar için ise; kullanıcı adınız ve şifreniz alan kodu olmaksızın İnternet’in bağlı olduğu telefon hattıdır. Türk Telekom kullanıcıları için örnek vermek gerekirse;

Kullanıcı Adınız : 1234567@ttnet
Şifreniz : 1234567

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

1. Kurulumu gerçekleştirmek için modeminizin arayüzüne ulaşmanız gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızda kurulu olan İnternet Tarayıcısını (Mozilla, Chorme, İnternet Explorer) açıp adres çubuğuna 192.168.1.1 adresini yazıp Enter tuşuna basınız.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

2. Modeminizin arayüz paneline giriş yapmak için; kullanıcı adı : admin / şifre : 1234 bilgilerini girip Giriş tuşuna basıyoruz.

(Daha önce şifreyi değiştirmişseniz veya giriş yapamıyorsanız modemi resetlemeniz gerekmektedir. Modem resetleme işleminin nasıl yapılacağını bu yazımızdan görebilirsiniz.)

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

3. Giriş tuşuna bastıktan sonra, varsayılan şifreyi isterseniz değiştirebilirsiniz. Girilecek şifrenin unutulma riskini almamak için Atla butonuna basıp devam ediyoruz.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

4. Modem arayüz sayfasına giriş yaptık. İşlem yapacağımız kısma ulaşmak için, sayfanın alt kısmında yer alan Ağ Ayarları‘nın üstüne faremiz ile geliyoruz. Otomatik olarak bir menü açılacak. Burada Genişbant yazan yere tıklıyoruz.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

5. Listede MyISP_ATM yazan kısmın sonunda yer alan kalem simgesine tıklıyoruz.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

6. Açılan ayarlar kısmının ortasında PPP Bilgisi yazan kısmı buluyoruz. Yazımızın başında bahsettiğimiz ve İnternet servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifreleri, gösterilen yerlere yazıyoruz. Yapılan değişiklikleri kayıt etmek için Uygula yazan butona tıklıyoruz.

ZyXEL VMG1312-B10A Modem Kurulumu

 

Modeminiz tekrar başlatılıp yapılan değişiklikler uygulanacak ve İnternete girebileceksiniz. Eğer herhangi bir sorun olursa kullanıcı adı ve şifreniz hatalı olabilir. Bu durumda İnternet servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekebilir.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz