Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Arama-Yönlendirme

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza sabit, Turkcell ve Vodafone telefonlarda arama yönlendirme nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Arama Yönlendirme Yapma

Kimi zaman meşgul olabileceğimiz, kimi zaman şarjımızın biteceği durumlarda, bazen aranmak istemediğimiz için bazen de birden fazla telefon kullanmamak amacı ile hattımızı bir başka numaraya yönlendirebiliriz. Bu işlemin adı arama yönlendirme olarak geçer. iPhone telefon yönlendirme ve ayrıca Samsung arama yönlendirme işlemleri de sizlere vereceğimiz bilgiler ile gerçekleştirilebilir.

Kimler Arama Yönlendirme Yapabilir?

Arama yönlendirmek işlemi yapabilmek adına bir telefon sahibi olmanız yeterlidir.

Kimler numara yönlendirme yapabilir sorusunun cevabı ise;

 • Sabit telefon sahipleri
 • Turkcell hat sahipleri
 • Vodafone hat sahipleri
 • Türk Telekom hat sahipleri

Ayrıca Turkcell, Vodafone, TTKOM, alt yapısı ile hat kullanılan tüm alt hizmet sağlayıcılar (Bimcell, Teknosacell, PTTcell gibi) bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Sabit Telefon Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde, işte ya da olmanız gereken yerde değilseniz, bu esnada gelen telefonları yanıtlamak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda telefon yönlendirme işlemi, sabit telefon hattı sahibi insanların da yapabileceği ve yararlanabileceği bir hizmettir. Evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, kısacası her nerede olursa olsun, sabit hattınıza telefon yönlendirme işlemi uygulayabilirsiniz.

Ev veya iş yeri sabit hattınızı başka bir numaraya yönlendirmek için *21* tuşlama işlemini yapınız. Bu tuşlamayı yaptıktan sonra, Türk Telekom çağrı yönlendirme işlemi için aramanın yönleneceği telefon numarasını giriniz ve hemen ardından kare (#) tuşuna basınız. Türk Telekom arama yönlendirme örneği ise şu şekildedir; *21*05123456789#

Sabit Telefon Arama Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır?

Sabit hattınızı yönlendirme işlemi iptal edilebilen bir işlemdir. Bu nedenle yönlendirme durumunda tekrar geriye alamam şeklinde düşünmenize gerek yok. Bu hizmet oldukça faydalı bir hizmet olduğundan, yararlanmanız ve aramaları kaçırmamanız adına her zaman kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde ve yerinize döndüğünüzde ise yönlendirmeyi iptal edebilirsiniz. Bunu sağlamak çok kolaydır. Arama yönlendirme iptal işlemi için yapmanız gereken şey #21# tuşlamasını yapmak, hepsi bu.

Turkcell ile Numara Yönlendirme

Turkcell, Türkiye’nin önder GSM operatörlerinden biri. Sunmuş olduğu altyapı hizmeti ve kaliteli servisi ile Turkcell, her ne kadar pahalı olduğu düşünülse de GSM ve mobil telekom alanında Türkiye’yi yenilikler ile tanıştıran ilk firma.

Eğer Turkcell hattınız var ise ve numara yönlendirmek istiyorsanız, yapacağınız işlem şu şekildedir;

 • Cep telefonunuzdan arama ekranına girin
 • *21* tuşlamasını gerçekleştirin
 • Bu tuşlamanın ardından, aramanın yönlendirileceği numarayı tuşlayın
 • Girilen bilgilerin doğruluğunu teyit edin ve kare (#) tuşuna basın

Bu işlem, gerekli yönlendirmeyi sağlayacaktır. Turkcell numara yönlendirme hizmeti için arama başına vergiler dahil 2,49 TL ücret yansıtmaktadır.

Turkcell Numara Yönlendirme İptali

Acil bir durum dolayısıyla telefon kaçırmak istemiyor ve bu aramaların yönlendirilmesini istiyorsanız, Turkcell ile numara yönlendirme işlemi yapabilirsiniz. Bu servisin ücretli olması, işinizi bitirdiğinizde iptal etmeniz adına önemli bir etken olmalı. Aksi durumda cep telefonunuza arama başına 2,49 TL ücret yansıtılacak ve oldukça kabarık bir fatura ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz. Telefon yönlendirme iptal işlemi için #21# tuşlamasını yapmak, sabit telefonda olduğu gibi Turkcell tarafından da iptal için yeterli oluyor.

Vodafone ile Numara Yönlendirme

Türkiye’ye hat ile birlikte telefon edindirme sistemlerini getiren kurum, Vodafone’dur. Uluslararası bir GSM operatörü olan Vodafone, dünya çapında verdiği hizmet ve bulunduğu her ülkede altyapısı ile dikkat çeken bir operatör. Bu dev kurumun numara yönlendirme hizmeti vermemesi garip olurdu. Bu sebeple Vodafone arama yönlendirme hizmeti veriyor dememize gerek dahi yok.

Ancak Vodafone, bu kapsamda birbirinden farklı hizmetler sunuyor. Örneğin genel yönlendirme, meşgulken yönlendirme, ulaşılamadığında ya da aramaya cevap verilmediği durumlarda yönlendirme işlemleri ayrı işlemler olarak yapılabilmekte.

Bu işlemler;

 • Vodafone genel numara yönlendirme; **21*telefon numarası#, arama yap,
 • Vodafone meşgul olunduğunda yönlendirme **21*telefon numarası#, arama yap,
 • Vodafone ulaşılamadığında yönlendirme **62*telefon numarası#, arama yap,
 • Vodafone arama cevaplanmadığında yönlendirme ise **61*telefon numarası#, arama yap,

Şeklinde gerçekleştirilebiliyor.

Vodafone Numara Yönlendirme İptali

Vodafone ile yaptığınız genel ve duruma özel yönlendirmeler, yine birbiri ile farklı şekillerde iptal edilebilmekte.

Bu yönlendirmeleri iptal etmek;

 • Vodafone genel arama yönlendirmek iptal etme ##21#
 • Vodafone meşgul olunduğunda yönlendirme iptal etme ##67#
 • Vodafone ulaşılamadığında yönlendirme iptal etme ##62#
 • Vodafone arama cevaplanmadığında yönlendirmemiz iptal etme ##61# tuşlamaları ile gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz