Yüzde işareti Nasıl Yapılır?

Yüzde-işareti

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza klavyede yüzde işareti nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıyor olacağız.

Klavyede Yüzde İşareti

Özellikle matematik kavramında oldukça işimize yarayan ve sıkça kullandığımız matematiksel işaret olan yüzde işaretinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Son zamanlarda sürekli yüzde işareti nasıl yapılır tarzında sorular almaktayız. Hatta özellikle bilgisayarda yüzde işareti nasıl yapılır sorusu merak edilmektedir. Aşağıda belirteceğimiz yöntemler ile yüzde ifadesini rahatlıkla bilgisayar klavyesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı semboller klavye üzerinden tek tuşla yapılıyorken, bazı semboller ise ekstra tuş yardımıyla gerçekleşmektedir.

Şimdi birlikte yüzde ifadesinin nasıl yapıldığına göz atalım.

Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye üzerinden yüzde işareti yapmak aslında oldukça basittir. Bunun için 3 yöntem bulunmaktadır.

Yöntemleri şöyle sıralarsak;

  • Shift ve 5 rakamı yardımıyla,
  • Karakter eşlem tablosu yardımıyla,
  • Kopya-Yapıştır yöntemiyle,

Bu 3 yöntem ile kolaylıkla yüzde simgesini klavyeden yapabilirsiniz.

Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim. Nasıl yapabileceğimize bakalım.

Shift ve 5 Rakımı ile Yüzde Yapımı

Bu işlemi yapabilmek için 2 tuş yeterli olacaktır. Şöyle anlatalım, Shift tuşu ile birlikte aynı zamanlı 5 rakamına tuşlamak bu ifadeyi yapmak için yeterli olacaktır. Böylece tüm Microsoft programlarında sorunsuz ve sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz.

Karakter Eşlem Tablosu ile Yüzde Yapımı

Bilgisayar üzerinden başlat menüsüne gelin, ardından karakter eşlem yazarak kolayca karakter tablosuna ulaşın. Bu konumda ilgili olan kısma 0025 kodunu yazarak enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu nokta da yüzde sembolünü tıklayarak seçebilirsiniz. Ardından kopyalama yöntemi ile yüzde işaretini istediğiniz konumda ve yerde kullanabilirsiniz.

Ancak karakter eşlem tablosu bazı kesime zahmetli gelebilir. Bunun için sadece hem bilgisayarınızı hem de klavyenizi kolay tanıyabilirsiniz. Sadece tek sembol olarak değil, karakter eşlem tablosunda birden çok sembolü de bir aradan çıkarabilirsiniz.

Kopyala ve Yapıştır Yöntemi ile Yüzde Yapımı

Yüzde işareti yapımının en kolay versiyonu kopyala- yapıştır yöntemidir. En basit yöntem olarak bu versiyonu kullanabilirsiniz. Hem zaman kaybı yaşamamış olursunuz hem de ekstra zahmet çekmemiş olursunuz. Herhangi bir internet sitesi üzerinden yüzde ifadesini kopyalayarak dilediğiniz gibi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Kopyala- yapıştır yöntemi işin en kolayına kaçmaktır. Ancak diğer alternatifleri de deneyerek farklı semboller de keşfedebilirsiniz. Üstelik ezbere hareket etmek yerine daha bilgili bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Bu yüzden en kolay yöntem değil de, biraz daha zahmetli yoldan sembol yapımını öğrenmek daha fazla bilgi öğretebilir. İşte yüzde işareti yapımı bu kadar basit. Yukarıda ki adımları uygulayarak rahatlıkla bu ifadeyi çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz