Klavyede Euro işareti Nasıl Yapılır?

Euro-işareti

Bu yazımızda siz okurlarımıza klavyede euro işareti nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Ayrıca excelde euro işareti nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Euro Simgesi Klavyede Yapma

Klavyede Euro yapmak için kullanmış olduğumuz veya olacağımız klavyenin tuş takımlarının yeterliliği büyük önem arz ediyor. Klavyeleri kimi zaman telefondan tuş takımı üzerinden, kimi zamanda bilgisayarlarda, kimi zaman tabletlere bağlı aygıtlar olarak kullanılıyoruz. İstediğimiz işaretlere ulaşmak için klavye yardımcı tuşlarını kullanırız, Euro simgesi yapmak için, dolar simgesi yapmak için ve bunun gibi çeşitli birçok para işareti veya sembol yapmak için çeşitli yardımcı tuşlar ve rakamlar ile oluşturabiliriz.

Euro simgesi Yapmak İçin Ne yapmalıyız

Türkiye’nin ulusal ve resmi klavyesi aslında F klavyedir. Fakat ülke de genel olarak Q klavye kullanılmaktadır, istisna olarak genellikle devlet kurumları, adliyeler, resmi yazı işleri müdürlükleri, kâtipler, kimi zaman bakanlıklar F klavye tercih etmek ve bazı yerlerde zorunludur.

Oluşturmak istediğimiz işaret ve semboller bilgisayar ve telefonlarda farklılık gösterir. Telefonda Euro işareti klavye göstergesinde direk simgesel olarak gösterilirken, bilgisayarda aygıt olarak kullandığımız klavyede Alt Gr tuşuna basılı tutarak 2 rakamına basmamız gerekir.

Kulanmış olduğumuz programlar, siteler üzerinde Euro nasıl yapılır sorusu değişkenlik gösterebilir. Bazen kullanmış olduğumuz programın içerisinde verilen sembollerde zaten var olabiliyor eğer yok ise başka bir yerden kopyala yapıştır işlemi veya da klavye yardımcı tuşları ile tamamlayabiliriz.

Bir program varsayarsak, bunu Excel programı olarak düşünürsek Excelde Euro işareti yaparken Alt Gr simgesine basılı tutarken aynı zamanda 2 rakamına basarak elde edebiliriz. Eğer Excel programına telefondan ulaşım sağlıyorsak, telefonların gelişmiş klavye işaretleri sayesinde yardımcı bir tuş olmadan doğrudan £ simgesi oluşturabiliriz.

Klavye de Başka Hangi İşaretleri Yapabilirim

Aslında klavye de yapabileceğimiz işaretler kısıtlıdır. Belirli yer, yön, durum, gösterge, çizgi vb. işaretler mevcuttur. Dolar, Euro, avro işareti ve son olarak eklenen TL işaretlerini kolaylıkla oluşturarak kullanabiliriz.

Kullanmış olduğumuz klavyenin Q veya F klavye olması kullanacağımız işaretler açısından bir değişiklik göstermez, örneğin Excelde yapmak istediğimiz bir işarete aynı yerden ulaşabiliriz, yani Q ve F klavyede Euro aynı yerden oluşturulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz