Telefonu Televizyona Bağlamak Çözüm

680
0
telefonu wifi ile televizyona bağlamak

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza telefonu televizyona bağlamak nasıl olacağını anlatmaya çalışacağız.

Telefondan Televizyona Bağlama

Cep telefonundan izlediğiniz videoları televizyonunuzdan izlemek ister miydiniz? Bu işlem için Smart TV sahibi olmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Miracast özelliğine sahip bir Android telefonunuz ve bir Smart TV’niz varsa, bu işlem sizin için çok kolay olacak.

Miracast Nedir?

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonları, yine android işletim sistemine duyarlı Smart TV ile eşleştirilebiliyor. Bir diğer adı ekran yansıtma olan bu işlem, Miracast özelliği olarak adlandırılmakta. Bu özellik ile Android telefonlar ve Smart TV’ler arasında sadece bağlantı kurmanız gerekli.

Hemen uygulamak için;

  1. Akıllı TV’nizden ekran yansıtma özelliğini açın,
  2. Cep telefonunuzun ekran yayınlama özelliğini açın,
  3. İki cihazın bağlantı kurmasına izin vererek eşleştirin ve telefonu televizyona bağlamak olarak tanımlanan bu işlemi tamamlayın.
  4. Telefonu TV ye yansıtma işlemi tamamlandığında telefonunuzdan işlem yaparak kablosuz görüntü aktarımının keyfini çıkarın.

Bu işlem Android telefonlar ile işte bu kadar kolay.

iPhone ve IOS 12 Ekran Yansıtma

IOS işletim sistemi, yalnızca Apple marka ürünler ile kullanılan bir işletim sistemi. Android işletim sisteminden farklı olması sebebi ile IOS 12 ve türevleri Android kadar kolay bağlantı sağlayamıyor. Bu işlem için AirPlay 2 uygulamasını AppStore’dan indirmeniz veya farklı yazılımlar kullanarak iPhone cihazınıza bu özelliği kazandırmanız gerek.

Gerekli uygulamayı indirdikten sonra izlemeniz gereken adımlar;

  1. Akıllı TV’den ekran yansıtma özelliğini açın,
  2. iPhone marka telefonunuzdan ilgili uygulamaya girin,
  3. Uygulamada ekran yansıtma özelliğine izin verin
  4. iPhone ve Akıllı TV’nin eşleştirmesini tamamlayın,

Hepsi bu! Üstelik iPod Touch veya Apple iPad ile bu işlemi yapabileceğinizi de unutmayın. Zira IOS ile ekran yansıtma işlemi bu cihazlarla da mümkün.

Smart TV Yoksa Bağlantı Kurulabilir Mi?

Herkes Smart TV kullanmak ve bu avantajdan faydalanacak kadar şanslı değil. Birçok insanın evinde henüz Smart TV bulunmuyor. Tabi Smart TV olmadığında, cep telefonu görüntüsünü standart LCD veya LED TV ekranına yansıtmak da kolay değil. Bunun için kablolu veya kablosuz destek birimlerine ihtiyacınız var. Bu aparatların fiyatları 60 TL’den başlayarak, ürün kalitesine göre yüzlerce liraya kadar çıkabiliyor. Ancak, ilgili aparatları almanız durumunda telefonu TV’ye bağlamak kablolu ya da kablosuz olarak görüntü aktarmak mümkün.

Wi-Fi İle Telefon ve TV Bağlantısı

Wi-Fi (Wireless Fidelty) kablosuz bağlantı anlamına geliyor. Smart TV ile telefonu WiFi ile televizyona bağlamak çok basit bir işlem. Söz konusu Smart TV değilse, bu durumda çeşitli aparatlar ile de kablosuz bağlantı kurulabiliyor. Bir telefonu TV ye bağlamak için elinizde kablosuz bağlantı aparatı varsa bu durumda cep telefonunuzun işletim sisteminin ne olduğuna göre bağlantı türü değişecektir. İlgili aparatın kurulumunu gerçekleştirerek, Android için Miracast, IOS için ise AirPlay 2 aracılığı ile cihaz eşleştirebilir ve telefondan televizyona bağlanma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Telefon ile TV Bağlantısı Neye Yarar?

Cebinizdeki telefondan TV ye kablolu görüntü aktarma işlemi, küçük ekranlı bir cihazdan kocaman bir ekrana geçiş sağlamaktadır. Cep telefonundan çekmiş olduğunuz fotoğraflar, telefonunuzda bulunan videolar, internet aracılığı ile izlemek istediğiniz film ya da dizileri telefonu TV ye bağlama işlemi ile farklı bir boyut kazanır. Görsel olarak daha cazip bir boyut ile bu görüntüleri izlemek hem keyiflidir hem de telefonu televizyona bağlamak iPhone ile android cihazlar ile mümkün olmaktadır.

Bağlantı Cihazları ile Görüntü Kalitesi

Smart TV, telefonu TV ye bağla özelliğine kendi kendine sahip olan bir cihaz. Smart TV ile kablosuz bir şekilde bağlantı kurabileceğiniz akıllı telefonlardan, dilediğiniz görüntüyü HD kalitede takip etmek mümkün. Televizyonunuzun çözünülürlüğü ile doğrudan orantılı olan bu durum, akıllı televizyonların kablosuz bağlantı türünü doğrudan destekleme özelliği ile oldukça kaliteli aktarımlar sağlanmasına sebep olmaktadır.

Ancak, konu akıllı TV değilse ve bu özelliğe sahip olmayan bir TV’den bahsediliyorsa, bu durumda ek bağlantı cihazlarının kablosuz olması görüntü kalitesini düşürebilmektedir. Piyasada kaliteli aygıtlar kadar kalitesiz aygıtlar olduğunu da söylemek gerek. Ucuz bir kablosuz bağlantı cihazı ile cep telefonundan, smart olmayan TV’lere görüntü aktarmak, istediğiniz performansı alabilmenizi sağlayabilir mi, orası tartışılır!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here