Gizli Google Oyunları

Google bilinen muhteşem özelliklerinin yanında, bilinmeyen gizli Google oyunları ile kullanıcılarına eğlenceli deneyimler yaşatmakta. Bu tip eğlencelik ve sürpriz oyunlara kısaca “Easter Eggs” (Türkçe karşılığı ile Paskalya yumurtaları) adı veriliyor.

İlgili gizli Google oyunları ‘na göz atabilmek için; Google web tarayıcısı Chrome, Android ve Google aramalarını kullanabilirsiniz.

 

T-Rex Oyunu 

İnternet bağlantımız da sorunlar olduğunda Google Chrome’da karşımıza gelen “İnternet bağlatısı yok” ekranına göz aşinalığınız vardır. İnternet bağlantısı yok ekranında bir dinazor resmine dikkat etmişsinizdir. Ekrana bakıp İnternet bağlantınızın gelmesi için boş boş beklemek yerine klavyeniz de yer alan boşluk tuşuna basıp T-Rex‘inizi canlandırabilir, bil çöl ortasında yine boşluk tuşuna basarak karşınıza gelen engellerden zıplayarak sıyrılabilirsiniz. Oyun ilerledikçe T-Rex hızlı koşmaya başlayacak, beyaz Google sayfası gece oldukça siyaha boyanacak.

Gizli Google Oyunları

 

Atari Oyunu

Daha önce bir yazımızda daha bahsettiğimiz Pong oyunun Google versiyonunu kullanabilmek için, arama kısmına “Atari Breakout” yazıp “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonuna tıklamanız yeterli. Fare yardımı ile denge çubuğunuzu hareket ettirip Pong oyununu oynayabilirsiniz.

Gizli Google Oyunları

 

Google Pac-Man

Eski atari oyunlarını saymaya kalksak eminim hepimizin aklına ilk gelen oyunların başında Pac-Man yer alır. Google bundan bir kaç yıl önce, ziyaretçilerine Google Ana Sayfasında sunduğu Pac-Man oyununu halen oynama şansınız var. Bunun için tek yapmanız gereken, Google arama kısmına “Google Pacman” yazıp arama yapmanız ve oyuna başlamak için çıkan görsele tıklamanız. Google logosu şeklindeki Pac-Man oyununu oynamak bünyede bağımlılık etkisi yaratabilir.

Gizli-Google-Oyunları

 

Flappy Droid

Flappy Birds oyununu oynamasanız bile eminim kulak aşinalığınız vardır. Oynaması işkence gibi olan ama kullanıcılar arasında bağımlık yapan oyunun Google versiyonun, Marshmallow ve Lolipop yüklü Andorid cihazlarınızda yüklü olduğunu biliyor musunuz? Oyunu oynayabilmek için gizli bazı özellikleri bilmeniz gerekiyor.

Yapmanız gereken, Android cihazınızın Ayarlar menüsüne girip, “Cihaz hakkında” seçeneğine girmeniz. Açılan kısımdan, Yazılım bilgisi menüsüne giriyoruz. Android sürümü yazan yere bir kaç kere ardı ardına dokunuyoruz. Eğer Marshmallow (Android versiyon 6) yüklü bir Andorid telefona sahipseniz Marshmallow resmi çıkacaktır aynı şekilde Lolipop (Android versiyon 5) yüklü bir Android telefona sahipseniz Lolipop resmi çıkacaktır. Çıkan Marshmallow veya Lolipop simgesinin üst tarafına önce hızlı bir biçimde bir kaç defa, sonra simgenin üst tarafına uzun uzun dokunuyoruz.  Ve karşınızda Flappy Droid oyunu. Hemen uyaralım oyun oldukça zor ve sinirlerinizi zıplatabilir.

Gizli Google Oyunları

 

Google Basketbol

Google süprizlerinden biri olarak karşımıza çıkan Basketbol oyunu ile devam ediyoruz. İlgili oyuna ait Doodle 2012 yılında Google sayfasında bizi karşıladı. Boşluk tuşu yardımı ile basket atmanıza olanak tanıyan oyunda belirli bir saniye kısıtlaması mevcut.

Oyunu denemek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Gizli Google Oyunları

 

Not : Diğer oynanabilir Google Doodle’larına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.


 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz