Gizli Sekme Nasıl Açılır?

Gizli-Sekme

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza bilgisayarda ve telefonlarda gizli sekme nasıl açılır sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor olacağız.

Gizli Sekme Açma

Gizli sekmeler insanların internet üzerindeki gizliliklerini korumak için yaygınlaşmıştır. İnternet üzerindeki arama motorlarının gizli sekmeleri bulunmaktadır. Şimdi gizli sekme nasıl açılır sorusunun cevabını verelim. Adres çubuğunun sağ tarafında bulunan üç alt alta çubuk işaretine tıklayarak yeni gizli pencereye tıklıyoruz ve yeni gizli moda geçmiş oluyorsunuz. Klavye üzerinden gizli sekme aç sorusunun cevabı ise önce ctrl basıyoruz sonra üst karakter ve n tuşuna basıyoruz ve yeni gizli sekme açmış oluyoruz.

Chrome’da Gizli Sekmeyi Açmak

İnternet arama motoru olan Chrome’da Google gizli mod uygulamasını açmak için şunları yapmak gerekiyor.

  • Bilgisayardan Chrome sayfası açın
  • Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın
  • Yeni gizli pencere tıklayın bu uygulamaları yaparak Chrome’da gizli sekmeyi açmış olacaksınız.

Bu uygulamayı birkaç ayrı sayfada yaparak yeni gizli sekme aç diyebilirsiniz. Bu şekildeki adımları takip ederek kolay bir şekilde gizli sekme açma yapmış olacaksınız.

Gizli Mod Ne Yapar?

İnternet üzerindeki arama motorlarındaki sayfalar üzerinden gizli sekmeyi aç diyerek girmiş olduğunuz adresi kimsenin görmemesini sağlarsınız. Bu sayede girmiş olduğunuz site adresi kaydedilmemiş olacak ve internette rahatlıkla gezinebileceksiniz.

Bu sayede gizli olarak açmanın faydalarını aşağıda sıralayabiliriz;

  • Tarama geçmişiniz kayıt edilmesini önlersiniz.
  • Çerezler ve site bilgilerinin kayıt edilmesini önlersiniz.
  • Formlara girmiş olduğunuz bilgilerin kayıt edilmesini önlemiş olursunuz.

Ama siz kayıt etmiş olduğunuz yer imlerini görebilirsiniz. Bunun nedeni ise gizli mod işinizi zorlaştırmaz. İP adresinizi gizleme gibi bir durum söz konusu olmaz. Gizli mod internette gizlenmeniz için değildir. İnternete cihaz üzerinden girdiğiniz zaman bilgilerinizin kayıt edilmesini önlemektedir.

iPhone ve iPad Açma İşlemi

Akıllı telefonlarımızla internete girdiğinizde ve gizli sekme iOS işletim sisteminde  açmak için bazı şeyler yapmanız gerekmektedir. Akıllı telefonunuz iPhone veya iPad üzerinden internet arama motoruna giriniz. Alt kısımda bulunan sekme değiştir adımlarını takip ediniz. Gizli sekmeler bölümüne geçmek için parmağınızla sağa ve sol tarafa hızlı hareketler yapınız. Bu şekilde gizli sekmeyi açma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Gizli Taramayı Durdurmak

Gizli mod Chrome sekmesinden ayrı bir şekilde çalışmaktadır. Eğer önceden bir  açtıysanız ve başka bir gizli sekmede açmak isterseniz eğer gizli göz atma durumunuz yeni açtığınızda gizli sekmede devam etmektedir. Gizli moddan çıkmak için ise bütün gizli sekmeleri kapatınız. Bu şekilde taramayı durdurmuş olursunuz.

Gizli Göz Atma Durumunda Olacaklar

Chrome geçmiş aramalarınız ve çerezleri kaydetmez. Site bilgilerinizin herhangi bir şekilde kayıt edilme durumu söz konusu değildir. Eğer bir dosya indirdiyseniz indirdiğiniz dosyanın yer işareti tutulmaktadır. Etkinliğiniz girmiş olduğunuz internet sitelerinden işvereninizden ve internet servis sağlayıcınızdan gizli bir durumda olmamaktadır ve gizlenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz