Yaklaşık işareti (~) Nasıl Yapılır?

klavyede-yaklaşık-işareti

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza klavyede yaklaşık işareti nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Yaklaşık İşareti Yapma

Yaklaşık işareti, tilde işareti olarak günümüz kavramında geçmektedir. Karakter eşlem tablosunda ki karakter karşılığı ise Unicode 007E olarak bilinmektedir. Özellikle yaklaşık isareti excel gibi çalışma tablolarında çok fazla karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bununla birlikte formül hesaplaması veya server üzerinde sayfalarında sorunsuz bir şekilde kullanmak adına bu sembol epeyce kullanılmaktadır. Bunun dışında ascii kod olarak da değerlendirdiğimiz zaman Alt+0126 karakterine denk gelmektedir.Matematikte yaklaşık işareti yine aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Yaklaşık İşareti Yapım Yöntemleri

Günümüzde herkes bu sembolü yapmak konusunda biraz zorlanmaktadır. Şimdi sizlere adım adım klavyede yaklaşık işareti yapımını anlatacağız. Yaklaşık sembolü yapımı için 4 adet yöntem bulunmaktadır.

Yöntemler şu şekildedir;

  • AltGR Yöntemi,
  • 0126 Yöntemi,
  • Karakter İşlem Yöntemi,
  • Kopyala Yapıştır Yöntemi, bu yöntemler yaklaşık işaretini rahatlıkla yapabilirsiniz. Şimdi biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Alt GR Yöntemi

Alt GR tuşuna basılı tutarak sonrasında Ü tuşu yardımıyla bu sembolü kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunu denemek bir miktar zor olabilir hatta ilk denemeniz başarısız bile olabilir. Çünkü tuşlara aynı anda basıp aynı anda elinizi çekmeniz gerekmektedir. Bu sebeple doğru sonucu elde edebilirsiniz. Hatta genelde en çok bu yöntem kullanılır. Zor gibi gözükse de aslında oldukça pratiktir.

0126 Yöntemi

Bu yöntem de diğerine bir miktar benzemektedir. Aynı şekilde Alt tuşuna basılı tutarak 0, 1, 2 ve 6 tuşlarına basmalısınız. Ellerinizi her iki tuştan da aynı anda çekmeniz gerekmektedir. Bu yöntemde de ilk denemede başarısız olabilirsiniz bu çok doğaldır. Ancak birkaç denemede bu işareti rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Karakter İşlem Yöntemi

Tüm sembollerin olduğu gibi Tide yani yaklaşık işaretinin de karakter eşlem tablosu bulunmaktadır. Bu tablo ile konumuz olan yaklaşık sembolü başta olmak üzere tüm sembolleri pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Karakter işlem tablosu yönteminden şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Başlat menüsünden tüm programlar ardından donatılar ve sistem araçları menüsünde, karakter işlem tablosunu görebilirsiniz. Bu adımları takip ederek 007E koduyla pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Zaten yaklaşık sembolünün karakter karşılığı da budur.

Yaklaşık İşareti Kopyala Yapıştır

Yukarıda anlattığımız tüm yöntemler zor gelebilir veya yapmaya üşenebilirsiniz. Ayrıca yapamamış da olabilirsiniz. Çekinmenize gerek yok çünkü yalnız değilsiniz. Tüm yöntemleri unutabileceğiniz en pratik yöntemi aktaracağız. Kopyala- Yapıştır yöntemidir. Şöyle ki herhangi konum üzerinden yaklaşık işaretini kopya-yapıştır yöntemini kullanarak sınırsız bir şekilde bu sembolden faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz